Ofir.dk lancerer i denne uge Permission Marketing e-mail, bygget på de mere end 300.000 Ofir-mail brugere, der har sagt ”Ja tak” til at modtage reklamer fra annoncører. Dermed melder Ofir sig i rækken af virksomheder, der ser markedet for personlig markedsføring fra annoncøren til forbrugeren, som én af fremtidens stærkeste internet reklameformer.
– Vi vil først og fremmest tilbyde vores nuværende annoncører at benytte sig af dette nye, effektive medie og dernæst tage en dialog med de mange virksomheder, der i dag benytter sig af Direct Mail i almindelig brevform. Vi tror på, at de mange kombinationsmuligheder mellem demografiske oplysninger og interesser, som vi kan tilbyde annoncørerne, betyder, at vi vil opleve stor interesse for Permission Marketing e-mail på Ofir og i markedet generelt, fortæller markedsdirektør Michael Kjær fra Ofir Danmark a-s.
Ofir.dk, som er et 100% ejet datterselskab i den børsnoterede koncern Søndagsavisen a-s,
har siden lanceringen af Ofir Mail opsamlet demografiske oplysninger om de næste 400.000 mailbrugerne såsom alder, køn, postnummer samt mere end 50 forskellige interesser, der bl.a. tæller teleydelser, forsikringer, fritid og privatøkonomi. Alle demografiske oplysninger kan krydses med interesser.