Ligesom hos mange andre bureauer stod 2009 også i finanskrisens tegn hos Ogilvy.
Men et strategisk turnaround iværksat i løbet af 2009 sætter nu sine tydelige spor i Ogilvys regnskab for 2010.
Omsætningen er vokset med over 30 procent, bruttoresultatet er gået fra knap 38 mio. kroner til næsten 50 mio. kroner, og årets samlede resultat før skat har transformeret sig fra et kedeligt minus på knap 2,9 mio. kroner i 2009 til et langt pænere plus på næste 4 mio. kroner i 2010.
Jimmy Schougaard, der overtog rollen som adm. direktør hos Ogilvy i foråret 2009, fortæller om den ændrede strategi:
– Turnarounden har først og fremmest handlet om at se på, hvordan vi bedst udnytter de kompetencer og discipliner, Ogilvy består af. Vi er gået fra at være fire bureauer, der arbejdede meget selvstændigt, til at være ét bureau med fire stærke kompetencecentre. Og så har vi naturligvis skærpet det faglige ambitionsniveau. I hver af de discipliner vi fokuserer på, skal vi være blandt de bedste i feltet. Vi er godt på vej.
En del af bureauets omsætningsfremgang kan tilskrives et generelt øget aktivitetsniveau blandt de eksisterende kunder.
– Men hovedparten af fremgangen stammer fra nye kunder, der kom til i 2010, fortæller Jimmy Schougaard. Det drejer sig bl.a. om Kellogg’s, Beauvais, Handelsbanken, B&O, Royal Copenhagen, Ekstra Bladet, DSB S-tog, Better Place, Biogen Idec og Novartis.
Jimmy Schougaard er, ikke overraskende, godt tilfreds med årets resultat, som oven i købet  har gjort Ogilvy i Danmark til en best practice case for mindre markeder i Ogilvys globale netværk.
Men han vil dog godt nedtone den negative vurdering af 2009-resultatet en smule. Trods minus, var året driftsmæssigt ikke så ringe som tallene umiddelbart giver udtryk for, mener han.
– En forudsætning for at få succes med vores strategi var at flytte til nogle fysiske rammer, der understøtter mere samarbejde på tværs af Ogilvys fire enheder. Det er dyrt i et finanskriseår, fordi vi skulle finde nogle, der ville overtage vores lejeforpligtigelser. Samtidig havde vi også en ikke ubetydelig direktørudskiftning, som jo også sjældent er billig. Så kigger vi på den primære drift, gik vi faktisk ud af 2009 med et beskedent plus, siger Jimmy Schougaard.
Ogilvy i Danmark består af fire kompetenceenheder: OgilvyOne, Ogilvy Advertising, Ogilvy Activation og Ogilvy Healthworld. For tiden er knap 60 folk beskæftiget hos Ogilvy.
Nøgletal
Nettoomsætning: 2009: 58,9 mio, 2010: 76,1 mio
Bruttoresultat: 2009: 37,8 mio, 2010: 49,6 mio. 
Resultat før skat: 2009: -3.823, 2010: 5,814