Ogilvys globale kontor har udskrevet en verdensomspændende konkurrence blandt samtlige Ogilvy ansatte. Briefen er simpel: Hvad inspirerer dig? Besvarelsen skal være en film, som lægges ud på YouTube.
Konkurrencen er et forsøg på at få alle ansatte i Ogilivy, som er en del af den endnu større WPP-gruppe, til at tænke kreativt, og der skal virkelig tænkes ud af boksen, da det kun de 10 mest sete film på verdensplan, som bliver taget i betragtning til den endelige finale.  
Konkurrencens formål er ikke alene at finde frem til filmtalenter, men også at træne og udvikle Ogilvy-ansatte i at skabe så stor viral effekt som muligt. Den 31. maj slutter konkurrencen, og vinderteamet bliver fløjet til Frankrig, hvor de skal være Ogilvy’s bloggerteam som transmitterer live fra Cannes Lions.
I skrivende stund er der uploadet film fra Indien, USA, Japan og Bangladesh. Og Ogilvy Danmark deltager naturligvis også. Det danske team består af Ogilvy ”young guns” Caroline Asmussen og Lukas Renlund, som har været glade for at få muligheden for at deltage i konkurrencen.
– For os er deltagelsen i Create Or Else-konkurrencen noget vi bare måtte. Vi er begge nybegyndere i reklamebranchen, så at få muligheden for at vise hvad vi kan, både overfor vores kollegaer i Danmark og andre Ogilvy-huse, er en kæmpe chance, lyder det samstemmende fra de to Ogilvy-talenter
Deres film hylder det subjektive og det individuelle i al inspiration. Hvad man bliver inspireret af, hvordan man bliver inspireret, og på hvilken måde man derefter tolker og anvender inspirationen er subjektivt og individuelt.
Derfor besluttede de efter et par dages ”fyraftens-brainstorms” at lade det være op til den enkelte og gik derfor på gaden for at samle inspiration.
Se deres film herunder:
/embed>/embed>/embed>