Antallet af ulykker med ulovligt fyrværkeri steg sidste år, så til nytår går Sikkerhedsstyrelsen og SKAT ud med en fælles kampagne, der skal få danskerne – herunder især de unge mænd – til at lade det ulovlige krudt ligge.

Til at udvikle kampagnen har parterne – blandt ikke færre end 21 bud fra landets bureauer – valgt Ogilvy.

– Der var utroligt mange gode og stærke bud, men valget faldt på Ogilvy, fordi de udviklede en original kampagne med kant, der stadig bevarer troværdigheden – og med meget klare effektmål, fortæller Mette Cramon, der er kommunikationschef hos Sikkerhedsstyrelsen.

Baggrunden for kampagnen er det dystre faktum, at der hvert år fyres store mængder af farligt, ulovligt fyrværkeri af. Og når ulykken rammer, resulterer det ofte i meget alvorlige skader – nogle gange endda med døden til følge.

Typisk er det unge mænd i alderen 15-35 år der køber og affyrer krudtet, og det er også dem, kampagnen kommer til at tale til.

Under overskriften “Ulykker med ulovligt fyrværkeri rammer ikke kun dig selv” kommer kampagnen til at lægge pres på målgruppen ved at engagere de unge mænds venner og familier i synliggørelsen af farerne ved ulovligt fyrværkeri.

– De unge mænd lytter ofte ikke til rationelle argumenter, når det gælder fyrværkeri. Der skal derfor noget helt særligt til, for at få dem til at genoverveje deres trang til at købe og fyre krudtet af. For eksempel risikoen for, at blive holdt uden for fællesskabet, lyder det fra Jesper Isholm, der er Associate Creative Director hos Ogilvy.

Præcis hvordan kampagnen fra Ogilvy ser ud, bliver først afsløret midt i december, men bureauet oplyser i en pressemeddelelse, at den vil være både emotionel, provokerende, realistisk og engagerende.