Kemien gik ikke mellem Per Lobedanz og Ogilvy-gruppens chef Karen Østergaard. Det er i hvert fald den forklaring, der gives på, at han har besluttet sig for at stoppe som administrerende direktør for Ogilvy One og vende tilbage til Sepia Proximity, hvorfra han i slutningen af 2002 blev hentet til Ogilvy.
Karen Østergaard skriver i en meddelelse, at både hun og medarbejderne har modtaget opsigelsen med beklagelse – men at kemien mellem hende og Per Lobedanz ikke var god nok til at bygge videre på. Bureauet er nu gået i gang med at finde en afløser.
Hos Sepia indtræder Per Lobedanz som partner og direktør – samt medlem af direktionen. Det er dog ikke ligefrem sådan, at hans gamle job stod og ventede.
– Vi er “peoples business”, og når man får tilbudt den rigtige mand, så er det om at slå til. Vi kender Per Lobedanz gennem 7 år, og der er ingen kemi-problemer mellem os. Desuden har vi en række nye ting i gang, som han har en stærk profil til. Han skal styrke Sepia i forhold til den nye kommunikation, som kommer til at præge fremtiden, siger adm. dir. Jan Olsen, Sepia Proximity. fin