Journalistik kan nogen gange føre til alt, og i tilfældet Ole Daugbjerg (44) er det tilfældet. Han kom oprindeligt til Danfoss som kommunikationsdirektør og nu udnævnes han til Chief of Staff (stabsdirektør) – en nyoprettet stilling, hvor han får til opgave at sikre de formelle ledelsesstrukturer, samarbejdet mellem de enkelte ledelsesfunktioner samt forholdet til bestyrelse og ejere. Han får reference fra en række stabsområder, herunder kommunikation, branding, corporate citizenship, koncernmarketing, juridisk afdeling og koncernens strategifunktion. EICF (det europæiske samarbejdsforum) vil ligeledes være omfattet af Ole Daugbjergs ansvarsområde.
Ole Daugbjerg, der er uddannet journalist fra Danmarks Journalist Højskole og tillige har gennemført Senior Executive Programme på London Business School, blev ansat som kommunikationsdirektør hos Danfoss i 2000 med ansvar for Corporate Communications.
Inden Ole Daugbjerg kom til Danfoss, var han direktør og ledende partner i ABC Public Relations A/S.
I januar 2006 blev Ole Daugbjerg udnævnt til Senior Vice President med ansvar for Danfoss Koncernens interne og eksterne kommunikation, branding, miljørapportering og sociale ansvarlighed. Han er tillige sekretær for bestyrelsen i Danfoss A/S og for bestyrelsen i Bitten og Mads Clausens Fond.