Rejsebrands som Apollo, Bravo Tours eller Star Tour er for mange danskere synonyme med afslapning, fjerne himmelstrøg og store oplevelser.
Men hvad med ”Expedia”? Det navn får sandsynligvis ikke eksotiske rejsemål til at tone frem på flertallet af danskernes indre nethinder, selvom firmaet bag navnet såmænd er verdens største rejsebureau på nettet.
Det skal en ny kampagne rette op på.
– Vi går i luften med vores største reklamekampagne hidtil i Skandinavien, og målet er klokkeklart. I Danmark vil vi være det største onlinerejsebureau, siger Charlotte Gokstad, direktør for Expedia i Skandinavien.
Midlet til dette er en skandinavisk reklamekampagne. Den begyndte i denne uge og omfatter TV-reklamer på bl.a. TV 2 – Expedias første satsning på dette i Danmark – samt radio og web-TV-markedsføring. De første film bliver fulgt op af nye i løbet af efteråret.
Reklamefilmene er skudt af bureauet Ogilvy & Mathers afdeling i London, og handlingen udspiller sig på et Expedia-kontor (se film herunder) og ikke på en lækker sandstrand eller et solbeskinnet resort, som lader til at være kutyme i rejsereklamer.
Formålet med kampagnen er ifølge Charlotte Gokstad at øge kendskabet til Expedia-brandet, men verdens største online-rejsebureau satser også på en af de helt store markedsføringstrends anno 2011, nemlig brugerinvolvering, i kampagnen.
Lokker med Facebook-konkurrence
Så udover de traditionelle markedsføringstiltag, opfordrer Expedia i kampagnen danskerne til at promovere Danmark over for resten af verden. De skal optage film af populære turistmål herhjemme.
Herefter udvælger Expedia de bedste film, og de vil blive anvendt i internationale kampagner for Danmark som rejsemål. Tiltaget fungerer som en konkurrence, der løber på det sociale netværk Facebook, og vinderen får – naturligvis – en rejse.
Konkurrencen begynder på mandag, hvor man kan finde den på Expedias Facebook-side.
– Vi vil have danskernes hjælp med film, der kan vise os – og resten af verden – hvad der er ”det bedste af Danmark”, siger Susanne Svensson, der er Expedias nordiske marketingchef.
Så omdrejningspunktet i kampagnen er TV-reklamer, der viser et kontor og ikke en sandstrand samt rejsevideoer fra kunderne. Hvad ligger bag den satsning?
– Vi tror på at dele erfaringer, og vi vil også adskille os fra de palmer og strande, som man ser i de fleste rejsereklamer. Det er derfor, at vi i vores første film viser, hvad der rent faktisk foregår i hovedet på folk, når de er på vej på ferie, siger Charlotte Gokstad.
Rejsesitet Expedia stammer fra USA, men er i dag til stede på 20 rejsemarkeder. Expedia blev etableret af softwarekæmpen Microsoft, som senere skilte sig af med det, fordi det lå uden for selskabets kerneområde.
Du kan se Expedias første reklamefilm her:
/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>
Og her kan du se en brugervideo optaget af kajakroere i New York/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>/embed>