Pengene fosser ud af DSB’s forretninger i Sydsverige i en grad, så kun tro, håb og papirpenge holder det svenske datterselskab fri af en truende insolvens.
Sammen med den private britiske transportkoncern First Group vandt DSB i 2007 det dansk-svenske dobbeltudbud om øresundstrafik for milliarder i skarp konkurrence med flere internationale operatører. Men stik imod Folketingets krav til DSB’s udenlandske aktiviteter kører den svenske forretning med store underskud. 
I 2009 havde DSBFirst Sverige et underskud på 21,7 mio. svenske kroner, hvilket bragte selskabets egenkapital ned på 19,7 mio. svenske kroner.
Men underskuddet var blevet endnu større og egenkapitalen negativ, hvis DSB ikke havde indtægtsført over 40 mio. svenske kroner, som DSBFirst kræver af de svenske udbudsmyndigheder, fordi selskabet mener, at vilkårene for driften har ændret sig i forhold til udbudsbetingelserne.
DSB forsvarer sig med, at det reelle krav er betydeligt større, og at man kun har indtægtsført et konservativt beløb. Men det har tilsyneladende ikke beroliget selskabets svenske revisor, Kent Lindén fra KPMG.
Han peger i påtegningen i årsregnskabet for DSBFirst Sverige AB 2009 på, at forhandlingerne er forbundet med stor usikkerhed, og at der kan foreligge et reserveringsbehov.