Det er i dag (uofficielt) årets kedeligste dag, Blue Monday, hvilket bl.a. har ansporet det amerikanske kikse-brand Oreo til at gøre en aktiv indsats for at færre danskere bliver hjemme på sofaen og krammer sig selv i den deprimerende vinter-tristesse.
Oreo lancerer nemlig i dag kampagnen ”Wonder Challenge”, der over 30 dage skal bringe det danske forår tættere på og skabe smil, latter og lys i de danske vinterdage.
I forbindelse med kampagnen er der gennemført en undersøgelse, som – næppe overraskende – viser, at danskerne ønsker mere glæde og sjov i vinterhverdagen.
Flere bureauer involveret
Bag kampagen står Hill+Knowlton Strategies, der har udarbejdet hele det kreative koncept samt stået for udfoldelse, eksekvering etc.
Det kreative og strategiske team fra H+K Strategies består af Sara Rosa Oppermann, Account Manager, og Jes Broe Frederiksen, Account Executive, der begge er fra MarComms-afdelingen i Hill+Knowlton Strategies København
Carat og Isobar er på som mediebureau og står for Facebookaktiveringen.
Oreo har i forbindelse med kampagnen indgået et samarbejde med lykkeforsker Louise Luxhøi, som er ekspert i mental sundhed og forfatter til bogen Mental Topform – 28 dage til mere robusthed og overskud.
– Lykke er langt hen ad vejen noget, som vi selv kan påvirke ganske betydeligt. Der er naturligvis mange faktorer uden for vores direkte indflydelse, som kan have negativ effekt på humøret. Men forskning viser, at bevidste tanker og handlinger til at booste vores humør vejer tungere end udefrakommende faktorer som f.eks. penge eller dårligt vejr, siger Louise Luxhøi.
Spænding hos Oreo Danmark
Hos Oreo i Danmark er man spændt på at se den nye Wonder Challenge skabe mere leg og latter i danskernes hverdag.
– Vi har altid været lidt legesyge hos Oreo, og vi går meget op i, at der skal være plads til sjov i hverdagen. Men vi kan også se, at efterhånden som vi bliver voksne, så bliver alting mere alvorligt, og der er mindre plads til spontan leg i den lidt kyniske voksenhverdag, siger Line Haaning, der er ansvarlig for Oreo hos Mondelez Danmark.
– Derfor vil vi gerne opfordre danskerne til at prøve vores Wonder Challenge, så de kan vække deres indre legebarn over de 30 dage, som kampagnen varer, og forhåbentlig opleve, hvordan smil og latter kan skabe gyldne øjeblikke her i vintermørket, siger hun.
Kampagnen vil køre fra i dag og 30 dage frem på Oreos Facebookside, ligesom hele den glade 30 Days Wonder Challenge ligeledes kan downloades på Facebook.
Lidt facts om undersøgelsen:
Undersøgelsen blev udført af Voxmeter for Oreo og Mondelez International, og den blev gennemført internetbaseret blandt et repræsentativt udsnit af den danske befolkning. Der er gennemført 2.017 interview i perioden d. 22. december 2015 til d. 6. januar 2016.
- 81,8 % mener, at stemningen er lidt dårligere om vinteren end om sommeren, mens yderligere 7.1 % svarer, at stemningen er meget dårligere om vinteren.
- 79,3 % er enige eller delvist enige i, at det vil gøre stemningen bedre, hvis folk smiler mere om vinteren.
- 82 % kan forestille sig, at de selv vil gøre en større indsats for at skabe bedre stemning omkring sig.
- 75,9 % af danskerne ville ønske, at de kan afbryde rutinerne i hverdagen med mere sjov og latter.
- 96,6 % svarer, at deres dag i høj, nogen eller mindre grad påvirkes af andres dårlige humør.
- Tilsvarende siger hele 97,7 % af deres dag påvirkes af andres gode humør.
- 84,6 % tænker over, hvordan deres humør påvirker andre.