Metoden kan nok ikke direkte overføres til Danmark, da den sandsynligvis er på kant med dansk markedsføringslovgivning, men det store tema på årets DMA-konference er netop de aktive, selektive og skeptiske forbrugere. Hvordan når man dem, og hvordan kan virksomheder drage nytte af de nye digitale muligheder.
Kirsten Dinesen fra PR- og kommunikationsbureauet Front Page talte ved sit velbesøgte indlæg på søndagens Master Class-seminar om, at virksomhederne skal give slip på kontrollen over deres brand, hvis de vil fremstå troværdige overfor for forbrugerne.
– Folk stoler mere på de store virksomheder, fordi de ved, at virksomhederne bliver straffet, hvis ikke de taler sandt – eksempelvis på nettet. Men den mest troværdige for forbrugerne, er dem, der er lige som én selv. Og derfor er det afgørende for store virksomheder, at de giver de meget aktive forbrugere mulighed for at være i dialog.
Det betyder, at virksomhederne i høj grad skal acceptere, at forbrugerne bruger de kendte brands til at finde på deres egne tilgange og forståelser. Åbenhed er altså helt afgørende.
Scott Monty, der er global digital & communications manager i Ford, fortalte om producentens tilstedeværelse i de sociale medier.
– På dialogsiden forventer entusiaster, der bruger tid på at finde Ford, at en officiel Ford-repræsentant vil engagere sig.
Ford har brugt mange ressourcer på at blive førende indenfor sociale medier, og et af midlerne har været inddragelse af kunder, ligesom topledelsen selv har engageret sig i projektet. Således kontaktede administrerende direktør Alan Mulaly personligt en kunde, der på Twitter havde bedt Scott Monty om om hjælp til at beslutte sig for, hvilken bil, han skulle købe.
– Selvfølgelig kan Alan ikke kontakte alle kunder, derfor er vi også nødt til at vælge vores indsatser med omhu. Det er klart, hvis et initiativ kan skaffe os i kontakt med 30.000 personer, er det mere interessant end et, der kan skaffe os i kontakt med en enkelt, sagde Scott Monty.
Ford har på deres website links til de største sociale medier, og de arbejder målrettet på at inddrage fans i udviklingen af de forskellige produktbrands. Ford Mustang, som vel er et af de brands i bilindustrien, der er forbundet med flest følelser har i øvrigt godt 335.000 fans på facebook, og der er mere en 5.000 uafhængige fan-sites.