Den kriseramte smykkevirksomhed Pandora møder voldsom kritik fra nogle af selskabets forhandlere i USA og Storbritannien. Kritikken er blandt andet fremsat på de toneangivende juvelérmagasiner Jewelers’ Circular Keystone og Professional Jewelers hjemmesider.
Forhandlerne beskylder Pandora for at være alt for krævende og for at presse forhandlerne til at indkøbe usælgelige smykker, hvis de fortsat skal have lov til at forhandle de godt sælgende charmssmykker.
– Vi har en årlig tur til Schweiz for de store juvelerer, og igen i år var Pandoras metoder samtaleemnet. Der er mange juvelerer, som er meget utilfredse med situationen, siger Dominic Gomersall, der er direktør for juvelerforretningen Lumbers i Storbritannien.
De forhandlere, som Berlingske har været i kontakt med i USA, er alle enige om, at der skal nye succesprodukter til. Nogle tror på, at det kan lykkes for Pandora, men fra andre er kritikken voldsom – ikke mindst omkring de voksende lagre.
– Hvis halvdelen af dit lager ikke kan sælges, så løber man ind i en mur på et tidspunkt. Hvis det kun er charms, der sælger, så er der grænser for, hvor meget forhandlerne kan aftage af de andre produkter, og det er den mur, som Pandora er løbet ind i, siger en forhandler, der også har brudt med Pandora, selv om salget af Pandoras charms var en gylden forretning i begyndelsen.