DRRB og Dansk Erhverv opfordrer nu til, at annoncører træder varsomt, hvis de har planer om at knytte an til årets to helt store mediebegivenheder, OL i London og fodbold-EM, i markedsføringen.
Virksomhederne skal især passe på med at anvende de kendte varemærker (eller noget der ligner) fra OL og EM i deres reklamer, da det kun er de officielle sponsorer, som må anvende dem, lyder advarslen.
Dermed følger organisationerne i kølvandet på eksempelvis advokatfuldmægtig Martin Binzer Lind,
der i disse spalter advarede mod at bruge OL’s varemærker i forbindelse med annoncering i slutningen af oktober.
Selvom der endnu er nogle måneder til, at OL i London afvikles fra 27. juli til 12. august 2012, og slutrunden i EM i fodbold løber af stablen fra 9. juni til 1. juli 2012, så er virksomheder og reklamebureauer allerede i fuld gang med forberedelserne.
Varemærker må ikke krænkes
Og det er naturligvis fristende at bruge EM og OL i reklamer og markedsføring, da de kommer til at fylde ufatteligt meget i mediebilledet i de uger, de løber af stablen, hvilket senest EM-slutrunden i herrehåndbold i Serbien kan tages til indtægt for.
Men man skal være meget opmærksom på, at der gælder utallige restriktioner i den forbindelse.
– Finansieringen af de store sportsbegivenheder er baseret på sponsorater, og sponsorerne betaler enorme summer for eksklusivt at kunne sponsere. De får hermed eneret til de særlige fordele, der er ved at knytte deres brand til sportsbegivenhederne, siger advokat Tina Bøggild fra Dansk Erhverv og DRRB.
Det betyder også, at sportsarrangørerne pr. tradition ikke holder sig tilbage med at retsforfølge virksomheder, der overtræder deres rettigheder.
I praksis betyder det, at man ikke eksempelvis ikke bare kan bruge  OL-ringene eller flammerne i markedsføringen, forklarer hun.
Mange er i tvivl
Hos Dansk Erhverv og DRRB oplever man en stigende efterspørgsel efter at få klar besked om reglerne for markedsføring i forbindelse med OL og EM, og der er især tvivl om, hvorvidt man må koble sig på de ikoniske varemærker som eksempelvis OL-ringene.
– Det er kun sportsarrangørerne og de officielle sponsorer, der aktivt kan bruge varemærker, som OL-ringene, flammerne eller det velkendte EM-logo. For alle andre, kræves en tilladelse fra OL eller DBU/UEFA. Det gælder også, selv om man ikke direkte bruger varemærkerne, men også hvis man ”læner sig op ad” varemærkerne eller på anden måde, gerne vil bruge den goodwill, der er knyttet til varemærkerne eller sportsbegivenhederne, siger Tina Bøggild.
Og det er stort set alt, der er beskyttet. Udover de officielle varemærker, gælder der også en række symboler, logoer og udtryk.  Fx det olympiske symbol, London 2012 logoet eller ordene ”London 2012”, men heller ikke udtryk som ”Olympiade”, ”olympisk” og lignende må anvendes i markedsføringen.
Samme regler gælder også for EM i fodbold. Her har UEFA varemærkeregisteret logoer og symboler, navne og udtryk på alverdens sprog, ligesom man ikke må vise eller henvise til landsholdet, spillere, trøjer, bruge spilleres navne eller vise deres billeder m.m. i sin markedsføring.
– Det er svært at få øje på i retningslinjerne fra sportsarrangørerne. Tilbage må være helt deskriptive udtryk som ”Husk at købe ind til weekendens kampe” eller ”der er 100 kroner i rabat for hvert mål, Danmark scorer” kan godt lade sig gøre, selvom man ikke er sponsor, slutter Tina Bøggild.

Her er fem råd fra Dansk Erhverv og DRRB

1) Tjek at det ’pay off’, varemærke eller lignende, der bruges, ikke er beskyttet. Også selv om de ikke er registreret som varemærker, kan de sagtens nyde beskyttelse.

2) Pas på med at bruge billeder af landsholdet eller sportsstjerner, også disse er beskyttede.

3) Pas på med at udlodde billetter til sportsbegivenheder som præmier i præmiekonkurrencer. Det kræver typisk tilladelse.

4) Pas på med at skabe associationer til sportsbegivenheden eller organisationernes rettigheder. Det kan være en overtrædelse af markedsføringsloven.

5) Få hjælp til vurdering af din kampagne.