Cannes: Mens mediebranchens aktører kæmper med at genopfinde sig selv og i øvrigt bruger masser af krudt på folkemøde på Bornholm, så har verdens mest toneangivende medievirksomheder derimod tilbragt sidste uge under sydfranske himmelstrøg.

Al kommunikation er som bekendt kommerciel kommunikation, hvilket er en af grundene til, at sidste uges Cannes Lions VM i reklame har haft medievirksomhedernes store bevågenhed, da fokus naturligvis er på, hvilken vej pendulet svinger. når annonceindtægter fremover bliver fordelt.

Det kan godt være, at hele den digitale branche – igen og igen taler om engagement, men det bliver fortsat Story Telling, som kommer til at drive værket. Men hvordan er det lige, at man skaber indhold, som holder liv i sin fortælling, når alting i dag går så stærkt på nettet?

Jeffrey Katzenberg, CEO for DreamWorks fremhæver hele præmissen for kommunikation, som i dag foregår “peer to peer” og frem for alt er drevet af communities.

– I dag skal det indhold som du leverer være autentisk og ikke tale henover hovedet på folk, som et traditionelt format som tv har haft for vane at gøre, fortalte Jeffrey Katzenberg da han sammen med Jacob Soboroff fra YouTube Nation og VICE’s kreative direktør, Eddy Moretti afslørede deres bud på at drive digital historiefortælling.

– Jeg elsker at se film på YouTube. Det er en meget mere personlig oplevelse i “short format”-tidsalder, hvor alting nemt bliver overfladisk og upersonligt, Her er video præcist det modsatte, fastslog Jeffrey Katzenberg og tilføjede:“Det er vigtigt at skabe vedvarende relationer til målgruppen. Børn ser ikke film på tv, men på mobiltelefoner og iPads. Derfor er det enormt vigtigt at samarbejde med Netflix og lignende platforme. Vi skal være der, hvor vores målgruppe er.”

Børn og unge ser ikke fjernsyn

– Desuden fortsætter “speed of connectivity” derudaf, hvorfor relationer bliver altafgørende, ligesom formaterne, i kraft af mere og mere foregår “peer to peer”, fortsat vil ændre form, lød det fra Jeffrey Katzenberg og fremhævede VICE Media som foregangeksempel for, hvordan de især over for unge har demonstreret, hvordan man taler til – og ikke henover hovedet på sin målgruppe.

– VICE er det næste MTV og CNN for den nye generation, fastslog han.

Medievirksomheden er ifølge Katzenberg et strålende eksempel på, hvordan en virksomhed har udnyttet det at være “digital first” til at udvikle nye platforme og formater, som har kunnet fastholde VICE’s greb i den unge målgruppe.

VICE’s kreative direktør, Eddy Moretti forklarede dog, at man som brand skal passe på ikke at få platforms-syge.

Det handler om menneskelige forbindelser. Det er udelukkende et spørgsmål, om de rigtige mennesker er tilstede. Du skal ikke bare udvide og udvide, men se på dit community og give dem præcist det, som de vil have, lød Eddy Morettis simple forklaring.

Vis større respekt for de forskellige communities. Spørg dem i stedet for at lave en masse omfattende undersøgelser, hvis konklusioner i sidste ende viser sig, alligevel at være gætterier. Og ellers gå sammen med de rigtige folk, som netop har forstået at kommunikere med målgruppen eller det konkrete community, fastslog Eddy Moretti.

Det har ligeledes været fremgangsmåden for YouTubes daglige nyhedsshow YouTube Nation, som bl.a. bliver produceret i samarbejde med Dreamworks, hvor de to medievirksomheder udnytter hinandens kompetencer til at forberede henholdsvis YouTube og Dreamworks til en hel nye “small screen” underholdnings-æra, hvor “shareability” og “snackability” øjensynligt, ifølge Jacob Soboroff kommer til at rydde bordet, når det gælder fremtidens tv på nettet.

Se i øvrigt indslag med Eddy Moretti, Jeffrey Katzenberg og Jacob Soboroff i toppen af artiklen.