Sommerferie uden frygt for fyring, lyder det nyeste skud på kampagnestammen hos Gouda Rejseforsikring.
”Bestil sommerferien nu og få pengene tilbage, hvis du bliver fyret fra din arbejdsplads”, kommunikerer virksomheden for tiden ud.
Produktet er en ny afbestillingsforsikring, der giver pengene tilbage ved fyring i op til tre måneder før afrejse.
Med andre ord udnytter Gouda usikkerheden på jobmarkedet og danskernes frygt for en fyreseddel.
– I krisetider er der større interesse for at forsikre sig mod økonomiske tab, og med en afbestillingsforsikring kan den rejsende få sikkerhed til trods for den usikre situation, som ellers ville afholde den rejsende fra at investere i sommerferien, siger Goudas skadedirektør Jørgen Pedersen.
Forsikringen giver også fuld dækning, hvis man bliver opsagt inden for tre måneder inden afrejse og finder et nyt job, som betyder, at man ikke har mulighed for at afholde den planlagte ferie som forventet.
sd