Bestyrelsesformand i Dansk Markedsføring Pernille Mehl stopper som direktør i Danske Lotteri Spil. Det skriver Danske Lotteri Spil i en pressemeddelelse.

Pernille Mehl har fået nyt job som adm. direktør i en tech-virksomhed. Hvilken er endnu ikke meldt ud.

– Jeg har nydt hver eneste dag i Danske Spil, så det er med vemod, at jeg skal sige farvel. Jeg føler mig stolt og heldig over at have været omgivet af så kompetente kollegaer, som i fællesskab har været med til at skabe en stærk forretning, og jeg føler mig derfor helt tryg ved at skulle spille bolden videre. Danske Spil kommer dog ikke til at slippe helt for mig. Lotto app’en og mit PLUS abonnement vil altid være en vigtig del af mig, siger Pernille Mehl. i pressemeddelelsen.

Hun fortsætter indtil videre i jobbet som direktør for Danske Lotteri Spil, indtil der er fundet en afløser. Senest forlader hun dog stillingen den 1. november. Hun har været direktør i Danske Lotteri Spil i seks og et halvt år.