Bureauet Peytz & Co., der blandt andet er Danmarks største leverandør af e-mail marketing med 20 millioner udsendte e-mails om måneden, har vind i sejlende. Siden sommerferien har bureauet ansat 15 medarbejdere – og sagt farvel til fem.
– Det er særligt udviklere med kendskab til Drupal (en Open Source CMS-software, red.), der er efterspurgt. Derudover har vi ansat Óli á Deild Olsen som ny udviklingsdirektør for vores nyhedsbreve. Han er en meget dygtig og interessant færøsk iværksætter, som blandt andet startede en business-avis på Færøerne. Og så har vi ansat Svend Jensen fra Mediacom, som ny kontaktdirektør, siger Claus Sølvsteen, partner hos Peytz & Co..
Svend Jensen kommer fra en stilling som nordic innovation director hos mediabureauet Mediacom.
Peytz Co. er nu oppe på 58 medarbejdere og en kundeliste, der består af eksempelvis Bonnier Publications, Berlingske Media, COOP, Danske Bank, DR, Group M, Politiken, TDC og TV 2.