Ifølge det engelske blad Campaign forhandler mediaselskabet Viacom og Procter & Gamble om en samlet aftale for køb af annoncer i en lang række forskellige medier under Viacom. Aftalen skønnes at have en værdi på op mod 300 mio. USD.
Viacom rummer en lang række medieselskaber – bl.a. CBS i USA samt kabelstationerne MTV og TNN. Denne slags aftaler påkalder sig i øjeblikket stor interesse, fordi de store annoncører søger at maksimere deres medieinvesteringer i skyggen af den økonomiske udvikling. Hertil kommer, at de store fusioner i medieverdenen har skabt nye muligheder.
Andre medieselskaber som AOL Time Warner og NBC formodes også at tilbyde kunder tilsvarende aftaler.
Adm. dir. Morten Christiansen, Carat, ser udviklingen som en tendens til at medier og annoncører indgår en form for alliancer, der retter sig mod at købe andet og mere end blot dækning og frekvens.
– En sådan aftale kan også omfatte andre områder – der kan måske også være tale om fælles udviklings-projekter – og man må formode, at Viacom ikke vil lave en tilsvarende aftale med nogen af P&G’s konkurrenter. I Frankrig snakker man om det at eje medie-territorier. Hvad angår Danmark så ser jeg en tendens til, at udviklingen også er på vej her. Godt nok har vi ikke lige så store og omfattende medieselskaber som f.eks. i USA, men alliance-tankegangen kan sagtens bruges, siger Morten Christiansen.
fin