Hvad gør man, når man gerne vil udvikle sig som fotograf?
Ja, nogen vil sikkert tage på kursus. Andre vil søge nye kunder, nyt job. Andre igen tager til udlandet – eller til Valby. Men hvis man hedder Charlotte Trippetti beslutter man sig for at udfordre sig selv. Eller rettere. Man får en håndfuld dygtige fotografer til at udfordre sig.
– Selvom mit firma går rigtig godt, synes jeg det er vigtigt hele tiden at udvikle sig. Derfor har jeg kontaktet nogle af de bedste fotografer, vi har herhjemme, og jeg vil formentlig også kontakte nogle udenlandske, siger Charlotte Trippetti. Hun er uddannet grafisk designer, har arbejdet som AD’er i San Francisco i otte år, gået på Fatamorgana og er nu selvstændig fotograf med blandt andre Euroman, Woman og Jyske Bank på kunde listen.
Vi sidder i hendes toværelses lejlighed på ydre Frederiksberg, der – sammen med et tørreloft på femte sal – også fungerer som arbejdsplads og studie.
Charlotte fortæller, at projekt ”udfordring” går ud på, at en række fotografer stiller hende en opgave, som hun så løser og efterfølgende får kritik for. Fotograferne har hun blandt andet valgt fordi de har sjæl i deres billeder, og indtil videre er det Morten Bjarnhof, Kenneth Hawgaard, Jacob Termansen og Leif Schiller, der alle er vendt tilbage med hver deres foto-opgave.
De fire fotografer er naturligvis blevet præsenteret for nogle af Charlottes billeder, således at de havde et udgangspunkt. Og det er der så kommet følgende opgaver ud af:
Morten Bjarnhof – Fotografer en nøgen person “forkert”, tænk ikke på noget af det du har lært og brug dit loft.
Kennet Hawgaard – et portræt hvor vand er en del af billedet.
Jacob Termansen – en person eller et sted der kan opfattes/ses fra tre sider eller vinkler. Leif Schiller – en serie billeder af en bev ægelse.
Endnu har Charlotte kun kastet sig over de to første og har derfor blandt andet været en tur i Søndermarken.
– Jeg var ikke længe om at få ideen til Kennet Hawgaards billede. For det første har jeg længe villet fotografere springvandet i Søndermarken, og for det andet så jeg en dag en pige på en cafe. Hun havde noget over sig, noget med hendes udstråling, så jeg fik hendes telefonnummer. Og hende ringede jeg så til i denne her sammenhæng.
I det hele taget arbejder Charlotte Trippetti meget impulsivt. Hun passer gerne folk op på gaden for at høre om hun må bruge dem som modeller.
Og bladrer man i hendes mappe er det tydeligt, at hun har en svaghed for mennesker med udtryksfulde øjne og for steder med noget sydlandsk over sig. For eksempel har hun fotograferet en kvinde i Vor Frelser Kirke, så det ligner en spansk madonna og hun har fanget en ung mand på cykel i Rom, der efterfølgende kom til Danmark for at blive foreviget af Charlotte Trippetti.
– Jeg samler på steder – og på mennesker. Jeg går run dt med små film inde i hovedet, og når jeg så falder over en person eller et sted slår jeg til. For egentlig er det ret nemt at udtrykke mine små film i billeder, så længe jeg har det rette sted eller den rette person.
Charlotte er heller ikke i tvivl om, at billeder skal stille spørgsmål.
– Det bliver simpelthen for kedeligt, hvis billeder giver svar. Mens man kan blive ved med at kigge på billeder, der stiller spørgsmål. Tag nu for eksempel pigen i springvandet. De billeder er jeg rigtig glad for, fordi man netop tænker hvad laver hun der, hvad kigger hun på, hvem er hun, osv.
Charlotte forklarer, at hun heller ikke vil nøjes med opgaver fra de fire fotografer. At hun vil kontakte flere danske plus et par udenlandske fotografer som fx Helmuth Newton.
– For hvorfor skulle han ikke sige ja til det, smiler Charlotte, der formentlig også vil udstille sine billeder fra projekt ”udfordring”.




(2 stk med pige i springvand)
BOKS

Kennet Havgaard udtaler sig om Charlotte Trippettis billeder:
Jeg kan bedst lide billede nr. 1, for der rør hun mig mest. Udtrykket i ansigtet er rigtig godt, men der mangler lidt opspejling eller flash så håret ikke brænder helt ud, og jeg synes også godt der kunne være lidt mere vand på hende.

(Kvinde i kirke)
(evt. – hvis der er plads – mand på cykel)


BOKS39 år, uddannet grafisk designer, arbejdet som AD’er i mange år – blandt andet i San Francisco, fire mdr. på FataMorgana og nu selvstændig fotograf. Kundelisten tæller blandt andre Woman, Euroman, IN, I Form, Jyske Bank, Søs Fenger (PR) og Gloria Gayner (PR). Charlotte har også udstillet sine billeder – blandt andet i butikken ved siden af Grand Biograf, Chez Elaine, hvor hun dekorerede vinduer med store s/h billeder af tango dansere.