Topfolk fra politiet går nu sammen med bl.a. DR’s tidligere generaldirektør og nuværende direktør i M2Film, Kenneth Plummer, og etablerer et detektivbureau.

Det skriver Dagbladet Børsen.

Virksomheden får navnet Parsifal Services og skal hjælpe erhvervslivet i ind- og udland med at afsløre firma-fusk.

– Vi har konstateret et behov for efterforskning til danske og internationale virksomheder, siger administrerende direktør i Parsifal Services, Jan Jarlbæk, til Børsen.

– Politiet er presset på ressourcerne, og vi vil gøre en forskel ved at hjælpe virksomheder med at få begrundet deres mistanke, inden de går til politiet, indleder en civil sag eller skrider til afskedigelser, tilføjer han.

Med de mange erfarne politifolk på holdet satser Jan Jarlbæk på, at Parsifal Services kan sigte langt højere end nogle af de mindre detektivbureauer på markedet. Målet er at have 30-40 efterforskere, revisorer og andre specialister i organisationen i løbet af fem år.

Danske virksomheder mister hvert år millioner på svindlen, skriver Børsen. Ifølge en PwC-rapport fra 2011 var det gennemsnitlige tab for danske firmaer 6,5 millioner kroner i 2009, mens tallet var steget til 8,5 millioner kroner i 2011.

Kenneth Plummer er ikke den eneste person med erfaringer fra den danske reklamefilmbranche i det nye detektivbureau.

Han får selskab af Kim Broadbent, bl.a. tidl. CCO i postproduktionsselskabet Duckling, i detektivbureauets ejerkreds.  

/ritzau/jml