DR’s generaldirektør, Kenneth Plummer, oplyser, at stationen over de næste fire år skal spare godt 120 mio. kr. som følge af medieforliget. Det kommer ifølge Plummer blandt andet til at betyde massefyringer blandt de ansatte i statsinstitutionen. DRs ledelse har på flere møder informeret medarbejdere om fremtiden med det kommende medieforlig, og den ser ikke ubetinget lys ud, forklarede generaldirektør Kenneth Plummer i udtalelser tidligere torsdag til DR Kultur.
– DR bliver svækket. Vi går fra fire til tre radiokanaler og vi skal effektuere en spareplan. Det vil få indflydelse på indholdet fra DR, siger Kenneth Plummer til DR Kultur.
Han slår også fast, at DR skal fyre medarbejdere i et omfang, der betyder, at reglen om massefyringer træder i kraft. Kenneth Plummer forventer ikke, at det kan ende anderledes.
Epn.dk