Grundlæggeren af M2 Film, Mads Munk, har indtil nu stået alene i spidsen for koncernens tre selskaber, men internationale ambitioner, appetit på længere formater samt et strategisk fokus på produktion af levende billeder til alle medieplatforme kræver yderligere ledelseskræfter.

– Kenneth har en erfaring, der gør ham til den perfekte makker for mig i videreudviklingen af M2. Han er en kvalificeret og erfaren leder, der har en dyb indsigt i branchen fra sin tid i DR, Nordisk Film og Disney, siger Mads Munk, der fortsætter med at udvikle eksisterende kunder og forretning.

Sammen med en række nøglemedarbejdere skal Kenneth Plummer stå for den daglige ledelse i M2’s selskaber, hvor vækstambitionerne også i fremtiden er store. Alene i 2012 er ambitionen godt 50 procents organisk vækst i omsætningen fra 105 mio. kr. til 150 mio. kr. For Kenneth Plummer betyder stillingen som direktør i M2, at han vender tilbage til sin passion for film og levende billeder.

– Siden min tid som marketingdirektør i Walt Disney har levende billeder udgjort en rød tråd i min karriere. I M2 har jeg fundet en dynamik og et udviklingspotentiale, som ikke findes magen til andre steder i Danmark. Og så har en god kemi med Mads Munk også været en væsentlig faktor for min beslutning om at gå fra bestyrelse til direktion i M2, siger Kenneth Plummer.

Kenneth Plummer har siden september 2011 haft sin regelmæssige gang i M2 i kraft af sit bestyrelsesarbejde i virksomheden.

Rollen som topchef i en filmkoncern er velkendt for Kenneth Plummer, idet han som adm. direktør i Nordisk Film bl.a. stod i spidsen for en række datterselskaber inden for film- og tv-produktion, reklamefilm, postproduktion og animation.

Mads Munk grundlagde M2Film i 1998. I dag har virksomheden 115 medarbejdere fordelt på de tre selskaber M2Film, Duckling og Picture This Studio.