Politiken undersøger nu konkret om hele avisen skal skifte format til den lille tabloid-størrelse. Adm. direktør for udgiverselskabet bag JP/Politiken, Lars Munch er stærk tilhænger af at gå ned i størrelse:
– Min egen holdning er, at en tabloidavis er klart mere håndterlig, den er nemmere at have med at gøre og lettere at have liggende på køkkenbordet, siger Lars Munch til Berlingske Tidende.
Politiken har allerede i forbindelse med Ekstra Bladets 100 års jubilæum tidligere i år produceret hele avisen i det lille tabloid-format, for dermed at teste markedet.
JP/Politikens Hus har endnu ikke nedsat nogen gruppe til at forberede en omlægning af hverken Jyllands-Posten eller Politiken. Men det er ifølge Lars Munch ikke ensbetydende med, at et formatskifte er udelukket i år.
Når og hvis formatskiftet kommer, så vil der blive tale om, at samtlige Politiken sektioner vil blive udgivet i tabloid.