Dagbladet Politkens adm. dir. Merete Eldrup skal fremover koncentrere sig om fusions-virksomheden Politiken/Jyllands-Posten, der efter planen bliver formel virkelighed d. 1. januar.
Merete Eldrup er blevet den ene af tre medlemmer af direktionen for fusions-virksomheden, hvor de to andre er adm. dir. Lars Munch fra Politiken og Jens Bruun fra Jyllands-Posten. Det job kommer til at fylde så meget, at det er besluttet at finde en ny direktør for Politiken.
Der bliver tale om et job, hvor den pågældende kommer til at referere til chefredaktør Tøger Seidenfaden.
Lars Munch siger i øvrigt, at arbejdet med fusionen går efter planen.
– Der er mange juridiske og administrative problemer, der skal løses, og de har slugt meget tid indtil nu. Derfor nærmer vi os først nu opgaven at kigge på de markedsmæssige muligheder, som fusionen giver os. Men arbejdet er gået godt indtil nu, og vi ser mange muligheder og er fulde af optimisme, siger Lars Munch. fin