Det momshul, der gør, at 40 procent af dansksprogede magasiner bliver trykt i ikke-EU-lande for herefter at blive sendt til Danmark, ser ud til at stå for fald.
Det skriver Berlingske Business.
Et flertal blandt de politiske partier i Folketinget melder sig i hvert fald klar til at se på problemet igen.
Velviljen viser sig både blandt regering og opposition.
Socialdemokraternes fungerende skatteordfører John Dyrby Paulsen siger, at partiet er parat til at se på sagen igen. Venstre, der var med til at kritisere den løsning, som daværende skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) forsøgte at få igennem i 2012, melder sig også parat til nye forhandlinger. Nu er det så de Radikales Morten Østergaard, der er skatteminister, og hans fornyede interesse for sagen bliver mødt med velvilje i det store oppositionsparti.
– Vi er helt åbne for at se på problemet. Den løsning, som Thor Möger lagde op til, var alt for ekstrem, fordi kunders abonnementer risikerede at stige fra et par hundrede til flere tusinde kroner. Det var disproportionalt. Hvis vi kan finde en løsning, som mere rammer inden for skiven, skal vi da gøre det,« siger Mads Rødvig, Venstres talsmand i sagen.
Berlingske Business