Reklamebranchens omsætning kommer under yderligere pres, hvis flere annoncører gør som Dell Computer. AdPeople med Ronnie Job i spidsen har udviklet et Extranet, som betyder, at Dell kan producere et væld af annoncer ud over hele Europa langt mere omkostningseffektivt end hidtil.
– Reelt skal vi kun bruge en – max to – personer på at håndtere 2-300 forskellige og lokalt tilpassede annoncer hvert kvartal i Norden, fortæller nordisk marketingdirektør Anja Monrad, Dell.
AdPeople indgår i People Group, og adm. dir. Jan Duckert, Wibroe, Duckert & Partners har ikke svært ved at se mulighederne og behovet for et sådant rationaliserings-system.
– Når de store virksomheder – bl.a. på grund af den stærke fokus på share-holder value – er tvunget ud i at have stærk fokus på omkostninger, så må vi i reklamebranchen også være parat til at tilbyde mere omkostningseffektive systemer, siger Jan Duckert.
Foreløbig har han dog ingen grund til at beklage samarbejdet mellem Dell og AdPeople. Dell er bureauets vigtigste kunde, som mere eller mindre beskæftiger en halv snes medarbejdere.
– For tre år siden var vi 12 medarbejdere her i Danmark inden for Home & Small Business. Nu er vi et par hundrede. Hvis vores samarbejdspartnere hjælper os til at udvikle vores forretning, så bliver der også mere arbejde til dem, siger Dells europæiske marketingdirektør Carsten Hasselbalch.
Samarbejdet mellem Dell og AdPeople omfatter nu hele det europæiske marked. Det er i Danmark, kuglerne støbes for markedsføringen. Men samtidig er der betydelig plads til den lokale tilpasning, som Dell ønsker.
– Vi har haft en diskussion i Dell om, hvorvidt vi skal have et globalt bureau. Mit svar har været, at vi skal have en infrastruktur, der gør, at vi kan agere hurtigt. Samtidig kan man i de enkelte lande samarbejde med dem, som man synes er de bedste. At vælge samarbejdspartner på dette område handler ikke om valg af bureau, men om valg af personer, siger Carsten Hasselbalch.
– I reklamebranchen har man altid opereret med nogle skismaer, der har trukket hver sin vej. Logistik i reklameproduktionen og kreativitet har aldrig fulgtes ad, og det samme gælder forholdet mellem central og decentral styring. Vores system placerer sig midt mellem disse fire forhold og giver mulighed for, at man i stedet for at trække hver sin vej fokuserer indsatsen mod fælles mål. F.eks. bliver der flere ressourcer til kreativitet, når man rationaliserer logistikken, fortæller Ronnie Job.
ALT På EXTRANET
Ideen i systemet er, at samtlige nødvendige informationer for at kunne strikke en kampagne sammen ligger tilgængelige via et Extranet. Det gælder alt lige fra mission, værdier, billeder, specifikationer og priser – alt oversat til de forskellige sprog – til oplysninger om målgrupper, deadlines og specifikationer på de medier, man ønsker at anvende. Byggeklodserne retter sig mod alle typer medier – direct mails, kataloger og annoncer. En Dell-medarbejder kan meget hurtigt samle de nødvendige byggeklodser og sende dem til bureauet til kreativ bearbejdning. Nøglen er at lægge alle disse informationer ind rigtigt første gang. Herefter kan man meget omkostningseffektivt producere annoncer, og det kan ske med en meget kort reaktionstid.
– Vi havde et europæisk managementmøde mandag før påske, hvor vi besluttede at slå til på området for servere og bærbare computere. Natten til tirsdag ringede jeg hjem, onsdag havde jeg møde med bureauet, og tirsdag efter påske – blot en uge efter – kørte annoncerne ud i de første af de 11 lande, kampagnen blev anvendt i, fortæller Carsten Hasselbalch.
Han fremhæver desuden hastigheden i at gøre informationer tilgængelige som en af de store fordele.
– Vi måler alle aktiviteter i forhold til opnåede kontakter og solgte produkter. Jeg har kontakt med alle lande hver uge, og her har jeg altid overblik over, hvad der har været af aktiviteter og hvad der er kommet ud af dem. Derved får vi en langt mere kvalificeret dialog, siger Carsten Hasselbalch.
NORDEN TESTMARKED
Anvendelsen af Internet som dialogværktøj mellem et bureau og kunde er set tidligere i forskellige sammenhæng, men formodentlig ikke så vidtgående, som i Dells tilfælde.
– Det er Michael Dell, der har skabt måden, PC erne handles på i dag. Så må det egentlig være naturligt, at vi også kan skabe en ny måde at håndtere markedsføringen på, siger Ronnie Job.
Dell var en af de første virksomheder han henvendte sig til, da AdPeople blev startet for 3 år siden, og det førte ret hurtigt til et samarbejde. Extranettet har været undervejs siden en gang sidste år – i første omgang rettet mod det nordiske marked.
– Norden er et godt sted at teste et sådant system. Vi har både forskellige lande og forskellige sprog, og kan det lade sig gøre at få det til at fungere her, så kan det fungere alle steder, siger Anja Monrad.
Systemet er da også nu taget i anvendelse over alt i Europa, hvor portalen er obligatorisk. Afrika og Mellemøsten har også tilsuttet sig, og det samme gælder Dell Austin for “Best practice sharing“. Den videre udbredelse afhænger af de lokale Dell-selskaber.
– Der kommer ikke et diktat om at anvende systemet. Men mit personlige gæt er, at i løbet af et par år, så anvendes systemet over alt i verden, siger Carsten Hasselbalch.
– Systemet har allerede givet betydelige rationaliserings-gevinster. Men vi er virkeligheden kun lige begyndt. Vi er allerede i gang med næste fase, og vi har mange nye ideer til, hvordan systemet kan anvendes, tilføjer Ronnie Job.