Det er ikke alle, der græder syndfloder ved indgangen til 2009. Sports Event Denmark tillader sig den luksus at kippe med kasketten over de mere end 40 internationale idræts-events og kongresser, der afvikles i Danmark til næste år.
2009 er jo et år, regeringen har udnævnt til Sportsår i Danmark, og bevilget ekstra penge til formålet, så de smukke ord ikke stod alene. Tanken er at tiltrække så mange idrætsbegivenheder som muligt i et år, hvor Danmark har værtskabet af IOC-kongressen i oktober 2009.
– Vi forventer næsten en kvart milliard i øget udenlandsk turismeomsætning og dermed omkring 85 millioner kroner i ekstra provenu til de offentlige kasser, siger Lars Krarup, formand for Sport Event Denmark. ”Det viser på ny, at det er en god investering for Danmark at satse på internationale sportsevents.”
Når Lars Krarup er så optimistisk skyldes det, at Sports Event Denmark, VisitDenmark og Wonderful Copenhagen har udviklet en model, der groft sagt sender 30 procent af turismeindtægterne direkte ned i de offentlige kasser.
Stor opmærksomhed
Direktør Lars Lundov, Sport Event Denmark tilføjer, at det ikke kun er de kontante indtægter, der har interesse, når man skal vurdere betydningen af at tiltrække idræts-events til Danmark:
– 2009 bliver ikke kun interessant økonomisk set. De mange events vil skabe solid international opmærksomhed om Danmark, og den store spændvidde i begivenhederne vil placere Danmark positivt på nye markeder, f.eks. i mellemøsten i anledning af VM brydning. Den globale positionering af Danmark i 2009 vil også skabe en vigtig platform for tiltrækning af yderligere events fremover.
I er med andre ord sikre på en positiv ROI på investeringerne?
– Return on investment kan det gøres op på flere forskellige måder. Enten som Sport Event Denmarks tilskud til begivenhederne sat i forhold til turismeomsætningen, eller i forhold til indtægterne i de offentlige kasser, siger Lars Lundov og fortsætter:
– Men uanset hvad ligner det en rigtig god forretning for Danmark.
IOC-kongressen
Samlet set har Sport Event Denmark støttet begivenhederne i 2009 med omkring 30 millioner kroner, ligesom værtsbyerne har støttet de mange events med betydelige midler.
Det er derfor usikkert, hvor mange penge foreninger, specialforbund, kommuner og sponsorer i virkeligheden investerer i at tiltrække begivenhederne, men Lars Lundov er ikke i tvivl om, at bundlinjen er positiv.
Den største økonomiske investering i 2009 er IOC-kongressen til oktober, der ventes at generere godt 70 millioner kroner fra turister.
Også World Outgames tilhører en af de store begivenheder. Outgames-ledelsen forventer at hive 6.500 deltagere til hovedstaden i juli og august 2009, når bøsser, lesbiske, biseksuelle og transseksuelle fra 80 lande kommer for at dyste i 38 discipliner.
Her har Københavns Borgerrepræsentation bevilget 25 millioner kroner i støtte til dette ene arrangement, men indtil videre er det tvivlsomt, om begivenheden er en overskudsforretning.