Post Danmark skal betale 75 millioner kroner til Forbruger-Kontakt. Kravet lød på knap 110 millioner kroner – men Østre Landsret har nu fastsat det tab, som Forbruger-Kontakt fik, da Post Danmark gik ud til reklamekunderne og brød konkurrenceloven ved at dumpe priserne på de såkaldte adresseløse forsendelser.
Forbruger-Kontakt mistede i 2004 og 2005 kunder som Coop, SuperBest og Spar til Post Danmark, der kunne levere reklamer til forbrugerne til lavere priser.
Landsretten har med sin afgørelse lagt sig tæt op af den dom fra december 2007, hvor det var Konkurrencerådet, der havde hevet Post Danmark i retten. Den gang blev det fastslået, at Post Danmark misbrugte sin dominerende stilling på markedet for distribution af adresseløse forsendelser i Danmark ved at anvende forskellige priser for selskabets egne kunder og Forbruger-Kontakts tidligere kunder uden at kunne begrunde forskellen i priserne.
Aftalerne med Coop, SuperBest og Spar, som alle indtil da havde været kunder hos Forbruger-Kontakt, gav kunderne lavere priserne i forhold til Post Danmarks øvrige kunder – herunder andre supermarkedskæder.
Spørgsmålet, om Post Danmark overhovedet har overtrådt konkurrenceretten, behandles i en anden sag, der verserer for Højesteret.
Det er en sag, hvor Konkurrencerådet havde hevet Post Danmark i retten for blandt andet at have overtrådt konkurrenceloven – og hvis den sag bliver vundet af Post Danmark, er hele grundlaget for Forbruger-Kontakts erstatningskrav væk, mener posten.
Og derfor ankes erstatningssagen til Højesteret.
– Vi er dybt uenige i landsrettens dom og har derfor allerede anket sagen til Højesteret, hvor vi har en klar forventning om at blive frifundet for at have misbrugt en dominerede stilling og dermed også for at skulle betale erstatning, siger Jens Heurlin, koncernchefjurist i Post Danmark.
/ritzau/