Post Danmarks nye direct bureau hedder Sepia Proximity. Det blev resultatet af konkurrencen, hvor Sepia dystede med Kunde & Co, Ogilvy, Draft (Lowe) og det eksisterende bureau, McCann Momentum. Dermed ligger det fast, at mere end 10 års samarbejde om et af Danmarks største direct marketing budgetter stopper. Massekommunikationen håndteres uændret af Bates Y&R.
– Vi har haft et rigtig godt samarbejde med McCann Momentum, så det er med vemod, at samarbejdet stopper. Men vi står i en situation, hvor vi skal til at arbejde noget anderledes med vores markedsføring – bl.a. ønsker vi at komme dybere ned i CRM metodikker. McCann Momentum har fine ting at byde på her, men Sepia ligner dog et bedre match for os. Vi tror, at bureauet bedre kan tilføre os noget nyt, siger underdirektør Søren-Michael Pihl, Post Danmark.
Kontrakten starter reelt allerede d. 1. oktober, men der bliver tale om en overgangsperiode.
Hos Sepia glæder adm. dir. Jan Olsen sig.
– Vi har brugt mange år på at udvikle den direkte kanal, og så må det være helt oplagt at få mulighed for at arbejde for Post Danmark, siger han.
Den nye kunde kommer til at udløse et par ansættelser, men bureauet er allerede i gang med en ansættelsesrunde, og det vil være oplagt at søge eventuelle kandidater blandt de kontakter, man allerede har.
Det er ikke lykkedes at få fat i adm. dir. Sanne Wall-Gremstrup for at høre, om tabet af Post Danmark får konsekvenser for McCann Momentum. fin