De seneste to år er online præstationsbaseret markedsføring vokset kraftigt over hele Europa.
Hele 25 procent flere penge bliver der nu brugt på denne type markedsføring. Og væksten forventes at tiltage i takt med den økonomiske recession, vurderer ekspert.
– I tider med økonomisk smalhals er det vigtigt at bevise, at markedsføringstiltag skaber merværdi, og det er netop kernen i præstationsbaseret markedsføring på nettet, hvor annoncøren kun betaler for opnåede resultater, siger Frederic Saigne.
Han er ekspert i online markedsføring og nordisk chef for det internationale markedsføringsfirma Zanox, der er vokset med ekspresfart over hele verden siden grundlæggelse for otte år siden.
Præstationsbaseret markedsføring – eller affiliate marketing, som det også kaldes – går ud på, at annoncører kun betaler for gennemførte køb på nettet eller kundeleads.
En blogger eller et website kan tilmelde sig annonceprogram fra eksempelvis et flyselskab.
Men først når besøgende klikker på en annonce på den pågældende blog eller website og rent faktisk køber en rejse, modtager ejeren af sitet betaling.
Det sikrer, at annoncøren kun skal betale for opnåede resultater.
Firmaer som Zanox fungerer som en børs, der udbyder og koordinerer kampagner og betaling til de involverede parter.
Ifølge undersøgelsen har præstationsbaseret markedsføring sammen med markedsføring på søgemaskiner oplevet den stærkeste vækst de seneste to år.
– De traditionelle annoncemedier såsom print og tv taber terræn i forhold til internetannoncering, siger Frederic Saigne.
Samme undersøgelse viser desuden, at 38 pct. af de adspurgte marketingchefer mener, at markedsføring på nettet er et must i dag. For to år siden var andelen blot 17 pct.
Undersøgelse fra
European Interactive Advertising Association er baseret på interviews med 115 markedsføringschefer i Norden og Vesteuropa.