Bianco og reklamebureauet &CO blev en fornem vinder af sin kategorii årets Epica med annoncen “Sale”, der også var med i finalen om årets Getty Images Prize, der går til de bedste reklamefotografier. Også Propaganda og Apotekerne var tæt på en kategoripris for deres film med de umulige unger, men blev i sidste ende slået af en fransk kondom-film.
Epica uddeles hvert år af de europæiske marketing-fagblade. I år var der indsendt godt 5000 bidrag til konkurrencen og det var et lille fald på 5 pct. i forhold til sidste år – ingen europæiske lande er jo gået ram forbi når det gælder fald i markedsføringsaktiviteter.
Der var indsendt 103 danske bidrag til konkurrencen mod 157 sidste år. Tyskland var den største indsender med 1153 arbejder, fulgt af Sverige med 606 og Frankrig og Storbritannien med henholdsvis 429 og 381. Af de nordiske lande klarede Sverige sig bedst, i alt seks priser blev det til mod Norges tre og Finlands to.
Hovedprisen Epica D’or gik til en italiensk film for Peugeot 206, hvor en ung inder bygger sin gamle bil om til drømmebilen ved hjælp af elefanter og andre forhåndenværende midler. The Economist var største konkurrent med en grafisk meget enkel annonce – en rød flade med en enkel puslespilbrik i hjørnet – kaldet Missing Link og ikke andet. Juryen var imponeret af avisens vedholdende grafiske linie, der altså nu muliggør en fuldstændig udeladelse af produktnavnet.
Fotoprisen Getty Images Prize gik til et fransk billede for Dior “Poison”, fotograferet af Vincent Peters.
Læs mere om årets Epica i næste nummer af Markedsføring
Du har mulighed for at se Epica D’or vinderen for Peugeot 206 på adforum.com: