Udlånet fra banker i problemer fortsætter med at vokse, selv om bankerne har haft fem år til at arbejde sig igennem krisen.

Det skriver Jyllands-Posten.

På mindre end et år er det samlede udlån fra banker, som Finanstilsynet holder ekstra øje med – fordi der er en øget risiko for krak – således vokset med over 20 pct.

I begyndelsen af i år havde tilsynet udlån for 50 mia. kr. under skærpet tilsyn, men det er nu 61 mia. kr. En bankforsker roser Finanstilsynet for at gøre bankerne opmærksomme på problemerne.

– Udviklingen går den forkerte vej, men det er positivt, at Finanstilsynet er opmærksomt og gør det, der skal til, siger Lars Krull, seniorrådgiver ved Aalborg Universitet.

Lars Krull er bekymret for de banker, som ifølge Finanstilsynet er i farezonen for at ryge ud over kanten. En bank er under skærpet tilsyn, når den risikerer at løbe ind i solvensproblemer inden for 12-18 måneder.

/ritzau/