Den 43-årige Morten Mogensen har efter to år valgt at skifte jobbet som programchef for TV3-kanalerne ud med en stilling som CEO for produktionsselskabet Blu.
– Morten Mogensen har med sine dygtige kollegaer skabt masser af fremgang for TV3-kanalerne og vi kan kun beklage, han nu skifter tilbage til produktionsmiljøet. Men vi forstår godt, de gerne vil have fat i ham. Morten fortsætter på TV3 indtil udgangen af januar måned 2010. Han vil dermed i den næste tid sikre, at TV3-kanalerne igen får et solidt forår, siger TV3’s administrerende direktør, Jesper Grønholdt i en pressemeddelelse.
TV3 er nu på jagt på en ny programdirektør. Indtil da vil TV3’s tidlige programdirektør og nuværende vice president for Central Programming hos Viasat i London, Jakob Mejlhede, være konstitueret som programdirektør.
Morten Mogensen siger selv om sit jobskifte:
– Jeg har haft nogle fantastiske år på TV3 og føler, både TV3 og jeg selv har haft stor glæde af hinanden. Jeg er lidt vemodig ved at sige farvel til den kultur, TV3 emmer af. Samtidig er det en stor og glædelig udfordring for mig at skulle stå i spidsen for Blu’s mange talenter. Selskabet er markedsleder i Danmark og jeg er sikker på, jeg kan trække på mange af mine TV3-erfaringer, siger Morten Mogensen.
Blu står blandt andet bag tv-produktionerne ”X-Factor”, ”Talent09”, ”Dagens mand” og ”Fra Skrot til Slot”