Ingeniør- og rådgivningsvirksomheden Rambøll vil fordoble omsætningen til 10 milliarder kroner på fem år, og virksomheden leder efter en ny medejer for at skaffe op mod fem milliarder kroner til de store ekspansionsplaner. Børsen erfarer, at Rambøll kigger på flere muligheder, som kan være en delvis børsnotering, at få en kapitalfond ind som medejer eller en fusion med en konkurrent.
– Vi ønsker fortsat, at fondsejet er det centrale ejerprincip fremover. Herudover vil vi være nødt til at tænke i alle muligheder rent finansieringsmæssigt, og vi udelukker som udgangspunkt ikke noget, hvis vi skal opfylde vores drøm, siger Rambølls koncernchef Flemming Bligaard Pedersen.
– Ambitionen er, at vi i gennemsnit skal vokse med 20 procent om året, og det betyder, at vores håb er, at vi er dobbelt så store i 2015, siger Flemming Bligaard Pedersen.
– Vi er nødt til at have en forholdsvis kort tidshorisont, fordi det ellers ikke giver mening, da verden flytter sig. Det er vanskeligt at vokse så meget organisk, og derfor bliver vi nødt til at købe op også, og det betyder, at vi skal skaffe op mod måske 5 milliarder kroner, siger Rambøll-direktøren.
De mest oplagte forretningsområder at købe til er tele- infrastruktur-, miljø- og energiområdet. Geografisk er de mest sandsynlige områder Norden, Storbritannien, Indien og Mellemøsten. Rambøll, som har hovedsæde i Virum, håber på sigt at rykke op blandt verdens 10 største såkaldte rådgivende ingeniører.
Børsen side 1 +4-5.