Der var masser af spændende og kreative tilmeldinger til sidste års julekonkurrence afholdt af Huset Markedsføring i samarbejde med PR-bureauet MSL.
Præmien var en Community Manager af en Facebook-side i et helt år, og efter at have vejet de enkelte bidrag på en guldvægt, blev vinderen fundet.
Det blev den rådgivende ingeniørvirksomhed Rambøll, som i flere år har tøvet med at kaste sig ud i Facebook-universet.
– Vi har endnu ikke den store erfaring med at kommunikere via sociale medier. Derfor er muligheden for at få kompetent rådgivning i opstartsfasen rigtig interessant for os. Vi ser frem til at få sparring til kampagner, indhold og udvikling af kreative ideer. Det bliver interessant for os at se, hvor samarbejdet kan føre os hen, siger Marie Marvits, der er kommunikationsansvarlig hos Rambøll.
Rambøll har hidtil ikke haft en officiel Facebookside. I første omgang er den nye side tiltænkt Rambølls fremtidige arbejdskraft, altså de studerende. Rambøll har nemlig vurderet, at Facebook er en kanal, der i samspil med øvrige kommunikationskanaler skal bruges til at opbygge relationer strategisk.
– Særligt tænkt i en employer branding sammenhæng. Netop styrkede relationer med studerende er én af de målsætninger, vi har sat for 2012.  Desuden øger vi fokus på face-to-face kontakten – messer, virksomhedsbesøg etc., fortæller Marie Marvits.
Hvorfor har I ikke tidligere hyret en community manager?
– Indtil videre har vi fokuseret på andre platforme, og derfor er sociale medier forholdsvis uopdyrket land for os og for rådgivningsbranchen som helhed. Vi har tidligere haft kontakt med forskellige eksterne rådgivere på området, men det er først fra 2012, at Facebook bliver et kommunikationsstrategisk indsatsområde for os, siger hun.
Et stort uudnyttet potentiale
Hun fortæller desuden, at da Rambøll er en servicevirksomhed med ydelser på B2B markedet, så er der ikke forfærdeligt mange cases at læne sig op ad i de sociale medier.
– De fremhævede succeshistorier er ofte B2C-historier. Vi tror, at der i de sociale medier er et stort uudnyttet potentiale og også på dette område vil vi gerne være first mover i branchen. Sociale medier er i vores type virksomhed ikke ”business as usual”, men det vil vi gerne have, at det bliver, siger hun.
Derudover har Rambøll tænkt, at Facebook kan være et redskab til at høste permissions.
– Desuden har vi flere forskellige aktiviteter, hvor vi har set Facebook som god kanal til at skabe opmærksomhed om en given kampagne, altså en Facebook-side man kan lukke ned, når kampagnen er overstået. Et eksempel er her Rambøll Legatet, hvor vi uddeler tre portioner á 25.000 kr. til tre studerende, der skal til udlandet og studere. Her vil vi gerne have så mange kvalificerede ansøgninger som overhovedet muligt, slutter Marie Marvits.
Huset Markedsføring og MSL takker for de mange fine tilmeldinger til årets julekonkurrence, og vi følger Rambølls erfaringer med en Community Manager af en Facebook-side tæt resten af året.