Økonomi- og Erhvervsminister Lene Espersen vil have undersøgt, om der kan føres en tjenestemandssag mod ledelsen i Finanstilsynet for håndteringen af tilsynet med Roskilde Bank, skriver nyhedsbureauet Reuters. Det internationale nyhedsbureau har haft adgang til Lene Espersens talepapir fra Folketingets finansudvalg den 13. august – og som bekræftes af Økonomi- og Erhvervsministeriet.
– Det er generelt min opfattelse, at Finanstilsynet laver et solidt og professionelt stykke arbejde, men når der rejses så alvorlige kritikpunkter som her, så er der behov for at se nærmere på, om og i hvilket omfang det skal have konsekvenser. Står der i manuskriptet.
Lene Espersen vil have en uvildig advokat til at vurdere, ”om der bør indledes en tjenestelig undersøgelse af. Om der kan placeres et tjenesteligt ansvar hos ledelsen i Finanstilsynet.” Den ledelse, der henvises til, er først og fremmest Finanstilsynets tidligere direktør Henrik Bjerre-Nielsen. Han er i dag adm. direktør i Finansiel Stabilitet, der overtager kollapsede banker, herunder Roskilde Bank, Fionia Bank og EBH Bank.
Berlingske Business side 3.