Vinterferien venter forude, men hvordan har de danske rejsebureauer varmet op under de rejselystne danskere på de sociale medier?
To af Danmarks største rejsebureauer mødes i denne uges Facebook-duel. Og det er faktisk to pionerer, vi har fat i, idet både Spies Rejser og Star Tour har været tidligt ude som nogle af de første til at gøre aktivt brug af Facebook.
Verdens mest populære sociale medie er da også oplagt til at pushe charterferier på. Når man nu alligevel sidder og dagdrømmer imellem billeder af eks-kærester og check-ins på Geranium, hvad er så mere oplagt end at lade sig friste af tilbud om en drømmerejse?
Duellen:
Spies Rejser (75.128 likes)
Spies’ Facebook-side er ved første øjekast en ganske vellykket platform for rejseselskabet til at kommunikere om slagtilbud og kampagne-budskaber om solskin. De grundlæggende elementer er da også på plads: Smukke panoramabilleder, spørgsmål om rejsepræferencer og en konkurrence i ny og næ.
Brugernes spørgsmål bliver oveni købet besvaret omgående med en oprigtig glad og frejdig tone, der kunne være en rejseguide værdig.
Men kradser man lidt bag den azurblå facade, mangler Spies alligevel lige det sidste for at blive en 5-stjernet Facebook-oplevelse. Mange af statusopdateringerne er genbrug af indhold fra andre platforme eller bare opfordringer til at klikke videre til spies.dk.
Af den grund kommer siden på visse punkter til at virke som en buffet. Der er masser af gode råvarer, men retterne forekommer ikke altid frisklavede eller personlige.
’Polls’ er en god måde at aktivere brugerne på. Men hvad skal svarene bruges til? Er det bare et påskud for at få mig til at læse mere på spies.dk?
Ikke et ondt ord om DK4. Men kunne I ikke bare fortælle mig om Madeira her på Facebook, hvor jeg tilbringer det meste af min tid?
Reach: ![]()
![]()
![]()
Involvering: ![]()
![]()
![]()
Nærhed:![]()
![]()
![]()
![]()
Total score: 10/15
Star Tour (149.475 likes)
Hvordan kommer man så op på en 5-stjernet Facebook-oplevelse? Jo, man bevæger sig ud i den dybe ende af poolen og afgiver en lille smule kontrol ved at lade brugerne påvirke sit brand og sin kommunikation. Det er lige netop hér, et socialt medie som Facebook kan bruges som intet andet.
Star Tour har satset masser af tid og penge på et overflødighedshorn af billed-konkurrencer og virale aktiviteter for at bygge fanbasen op på Facebook. Men rejsebureauet udviser samtidig en særdeles god forståelse for, hvordan man herefter skal komme i dialog med de mange potentielle turister.
For eksempel finder man et fint persongalleri over Star Tours Facebook-administratorer i en dertil indrettet app, hvilket er med til at tage samtalen ned i øjenhøjde. Alle statusopdateringer synes samtidig perfekt tilpasset til at sælge ikke bare drømmerejser, men også snakken om drømmerejser. De tilhørende billeder skriger ganske enkelt på at få lillemor til at vende sig til lillefar for at spørge, om man ikke snart skulle få lidt varme i kroppen.
Men det bedste ved siden er den konsekvente involvering af brugernes ønsker på et brand- og forretningsniveau. Star Tour lader brugernes kreative input blive en del tilstedeværelsen på Facebook, og på den måde får man som bruger en kraftig følelse af at være med til at styre rejsens retning ved et enkelt museklik.
På den måde har Star Tour skabt en selskabelig og social salgsmaskine, der må gøre Stig Elling stolt.
Brugernes feriebilleder bliver brugt som cover photo. I stedet for perfekte, kontrollerede billeder bliver brugernes egne oplevelser placeret i centrum.
Brugerne bestemmer destinationen for det næste Facebook-tilbud. En ekstremt god måde at lade brugerne påvirke forretningen direkte på
Reach: ![]()
![]()
![]()
Involvering: ![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Nærhed: ![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Total score: 14/15
Nikolai G. Johnsen, MSLGroup Denmark rådgiver en række globale brands om deres tilstedeværelse på Facebook.