Den hollandske rejselyst er droppet 17 procent, men det mærker det spritny feriecenter Legoland Billund Resort ikke meget til.
Allerede før åbningen har stedet modtaget rekordhøje bookinger på 16.600 hollandske overnatninger i år.
Det skyldes en storstilet reklamekampagne afsendt af VisitDenmark, Legoland Billund Resort og den største hollandske turoperatør, TUI.
– Det har virkelig skabt interesse blandt hollænderne. Af alle vores bilferieprodukter oplever Danmarksproduktet den største stigning hos TUI i år, og Legoland Billund Resort er den højst scorende destination i TUI’s bilferiesortiment, siger Jacques Crijnen, der er TUI Hollands manager, Product Overland.
På feriestedet er humøret selvsagt højt.
– Vi er meget glade for de hollandske gæster. De bliver her lidt længere end de andre nationaliteter – i snit fem et halvt døgn – og op mod 90 procent af dem køber et pass til hele resortet, siger Niels Feerup, salgs- og marketingsdirektør i Lalandia Billund.
Danmark er i dag et relativt lille marked for de hollandske turoperatører, men kombinationen af Legoland, Givskud Zoo, Billund Lufthavn og det vejruafhængige ferieparadis Lalandia skærper interessen.
– Kun fire procent af hollænderne kender Danmark, og mange forbinder os med kulde, langt væk og intet at opleve. Til gengæld vender otte ud af ti hollændere, der har besøgt os, tilbage til Danmark igen, siger Mathilde Henriques-Nielsen, markedschef for VisitDenmark i Holland.
VisitDenmarks kampagne i Holland gik i luften før jul og kører indtil juni. Den indeholder tv-spot, B2B-indsatser over for hollandske rejsebureauer, agent- og presseture, print og fokus på læserrejser.