Tiden er slut, hvor man kan tvinge sig adgang ind til forbrugernes hoveder, mener Unilevers bestyrelses-formand, Niall FitzGerald. Han mener derfor, at reklamerne skal tænkes helt anderledes og mere sofistikerede.
– I dag skal vi udvikle og evaluere vores Brand kommunikation, som om det er indhold – for det er i realiteten, hvad det er. Vi er i Brand/Indholds markedet, sagde Niall FitzGerald i en tale i London.
Han mener desuden, at de store globale mærker vil skubbe lokale mærker ud over alt
Hans synspunkt falder i god tone hos adm. dir. Jan Duckert, Wibroe, Duckert & Partners, som længe har stået for en reklamestil, der læner sig op af indholdet på tv-stationerne.
– Det er positivt, at en mand som Niall FitzGerald siger, hvad han gør. Vi har ment det længe og reelt mener jeg, at bevægelsen allerede er i fuld gang hos de store internationale mærkeannoncører. Her finder man allerede en række gode eksempler på mere sofistikeret reklame. Vi ser os som mere i story-telling genren. Det nytter hverken at fortælle en historie uden relevans for produktet – eller lave en reklamefilm, der ikke engagerer. Udfordringen er at fortælle en god historie, som tager afsæt i produktet, siger Jan Duckert og tilføjer, at han også deler opfattelsen af at de internationale mærker vil presse de lokale mærker.
– Der er så meget kraft i detailhandlen, at situationen desværre nok bliver, at der er et brand tilbage som så bliver suppleret med et antal handelsmærker, siger Jan Duckert.