Fra og med lørdag får tilbudsaviserne for Dansk Supermarkeds tre kæder Bilka, Føtex og Netto samme udgivelsesdag.
Det skal nemlig fremover være mere enkelt at gennemskue, hvornår tilbuddene gælder, lyder begrundelsen.
Dansk Supermarkeds pressechef, Mads Hvitved Grand, oplyser, at ændringen handler om at ensrette budskabet om tilbudsstart og åbningstider, som fremover bliver ens for alle tre kæder. Altså gælder tilbud på tværs af Dansk Supermarkeds detail-brands fremover fra og med lørdag, og åbningstider bliver fra kl. 8.00 til kl. 22.00. Dog gælder de udvidede åbningstider for Føtex kun i december måned.
Det betyder bl.a., at tilbuddene i Netto flytter fra søndag til lørdag og i kæderne Bilka og Føtex fra torsdag til lørdag.
Måske en smule mystisk, da Markedsføring i april skrev, at tilbudsaviserne for Bilka og Føtex holdt flyttedag fra søndag til torsdag, og nu flytter de tilbage igen? Begrundelsen lød dengang, at flytningen skulle optimere weekendhandelen.
– Det er rigtigt. Beslutningen var rigtig ud fra det grundlag, vi havde dengang, hvor vi sigtede efter de forbrugere, som handler ind fredag, lørdag og søndag. Men ændringen i lukkeloven har medført nye indkøbsmønstre. Bl.a. planlægger kunderne typisk ikke så lang tid frem om fredagen. Så derfor flytter vi aviserne efter kundernes vaner og ønsker, forklarer Mads Hvitved Grand.
– Vi oplever, at kunderne hellere vil læse tilbudsaviser i weekenden, hvor dehar god tid frem for midt på ugen. Desuden vil vi gerne gøre det mere enkelt og gennemskueligt, hvornår tilbuddene gælder i alle tre kæder, tilføjer Mads Hvitved Grand.
Han mener desuden, at det nye tiltag åbner for flere muligheder for kampagner på tværs af de tre kæder, hvor Dansk Supermarked hidtil har kørt ”Månedens Prishug” og “Guldmærke”-kampagner.