– Vi inviterede reklamebureauerne her i området til premiere på Kongeriget i en biograf. Ved den lejlighed fortalte vi, at Deluca Like var på vej – og “I hører fra os“ Det er faktisk den eneste form for markedsføring, vi har nået, fortæller Morten Rasmussen, som er medejer af Deluca Film. Sammen med et andet produktionsselskab, Riis & Munk Communications, har Deluca for kort tid siden fået en baby – Deluca Like Communications. Det nye produktionsselskab er skabt til at lave reklamefilm, og lige siden starten har der været bureauer i butikken. Selv om Deluca Like endnu ikke har haft tid til at opfylde løftet om at lade høre fra sig.
– De bureauer, vi har været i kontakt med, synes det er rart og spændende, at der starter et nyt produktionsselskab i Århus, så vi har absolut fået en positiv modtagelse, siger Morten Rasmussen.
Kredsen bag Deluca Like består altså af Jørgen Riis og Mads Munk – Riis & Munk, samt Morten Rasmussen og Jens Folmer Jepsen, der ejer Deluca Film.
Deluca Like kan naturligvis ikke løfte sløret for de enkelte reklamefilmproduktioner, der er i gang. Men kan dog fortælle, at man blandt kunderne tæller bureauer som enVision, der er i gang med to tunge kampagner, Vetterli & Hjortshøj, som netop har afsluttet et projekt og allerede er i gang med nye, ligesom Plejdrup & Co har lagt en række større opgaver hos selskabet. På kundelisten er desuden Told & Skat.
Foreløbig er det primært hjemmemarkedet, Deluca Like har fået gang i. Men det er ambitionen at blive et nationalt produktionsselskab – Deluca Like vil lave reklamefilm for kunder i hele kongeriget.
– Vi vil også gerne i clinch med det københavnske marked. Vi har noget andet at byde på end de øvrige produktionsselskaber – når vi laver TV, kan de fleste mennesker se, at det her har Deluca lavet. Sådan skulle det også gerne være med vores reklamefilm, understreger Morten Rasmussen.
FINGERAFTRYK
Jens Folmer Jepsen giver et bud på, hvad der karakteriserer de Deluca’ske fingeraftryk.
– Vi har en indre modstand mod at gøre tingene, sådan som det ellers ville være mest oplagt. Og vi forsøger at fortælle historier, som er underfundige, måske ligefrem skøre, men alligevel virker plausible.
– Desuden er vores kommunikation niveauløs. Vi fortæller en historie, som kan forstås på flere måder, på flere planer. Ganske vist er Minirisc og de andre segmenteringsmodeller gode at kende, men der er andre måder at gøre tingene på. Og vi kan godt lide, når tingene har lidt kant, lidt personlighed, forklarer han.
De to produktionsselskaber bag Deluca Like har hvert sit udgangspunkt. Deluca Film satser i høj grad på TV-produktioner, mens Riis & Munk primært arbejder sammen med reklamebureauer.
– Vi har gennem årene især løst opgaver for store danske eksportvirksomheder – ikke mindst Lego, Velux og B&O. Vores forretningsområde ligger dér, hvor reklamebureauernes kreative ideer skal udmønte sig i virkelighed – og her tilbyder vi hele paletten: Grafisk design, reklamefilm, websites med meget mere, fortæller Jørgen Riis.
– Lige siden etableringen af Riis & Munk har vi været meget privilegerede. Vi har fået gode budgetter, kunder, som stiller høje krav – og vi har været med på mange internationale produktioner, hvor vi har arbejdet sammen med dygtige mennesker, kapaciteter inden for forskellige områder, som vi har kunnet lære af, tilføjer han.
Det er med andre ord ikke vårharer, men veteraner, som står bag det nye selskab.
– Vores store erfaring er en væsentlig force, men det er også en stor styrke, at vi er fire kreative mennesker med forskellige personligheder og talenter. Sammen spænder vi vidt, fastslår Jørgen Riis. Og Jens Folmer Jepsen supplerer:
– Kombinationen af Jørgen og Mads’ store viden om reklameverdenen og vores lyst til at lege er et godt grundlag for Deluca Like.
look-a-like.jpg på mail: