To tidligere OMD-direktører, to reklamedirektører og flere internetfolk er gået sammen om et nyt selskab kaldet Blackwood Seven, som skal tilbyde automatisk mediehåndtering til annoncører.
Det skriver Dagbladet Børsen.
Selskabet er ifølge Erhvervs- og Selskabsstyrelsen stiftet af den tidligere-topchef Carl Erik Kjærsgaard, men skal også omfatte en større partnerkreds bestående af bl.a. Peter Ferslew, Thomas Bertelsen og Rune Kiowsky.
Foreløbig er ”partnerne hemmelighedsfulde omkring planerne for selskabet”, men på hjemmesiden står der, at man “er ved at bygge verdens første automatiserede mediaallokeringsplatform, hvor annoncører kan planlægge og udrulle kampagner på tværs af alle mediegrupper på baggrund af state-of-the-art performance data”.
Børsen