Cannes Lions 2001 vil helt sikkert blive husket som Robert/Boisens år. Som det eneste danske bureau vinder Kim Boisen og Michael Robert Nielsen en guld-løve for to af deres Interflora-film.
– Det er helt vildt. Vi havde ikke ventet at skulle have en løve i år og så en af guld, siger Kim Boisen, skaber og medejer af det kreative bureau, som også klarede sig gode ved dette års Guldkorn.
De to bureau-ejere har endnu ingen fornemmelse af hvilken betydning guld-løven kommer til at få for deres arbejde.
– Vi tager den som et bevis for, at vi arbejder i den rigtige retning. At vinde priser er som glasur på det arbejde du laver. Det er branchens erkendelse af at du går i den rigtige retning, siger Michael Robert Nielsen.
Det unge bureau, der opnåede at få halvdelen af deres indsendte film på shortlisten, er meget bevidste om at være et bureau.
Kim Boisen mener, at Cannes er et sjovt og fantastisk sted at vinde en pris. For det første fordi det er verdens mest prestigefyldte festival, men også fordi, at visningen af shortlisten giver en god mulighed for at opleve verdens mest kritiske publikum vurdere ens arbejde.
– Derfor er det en dejlig oplevelse at sidde i biografen sammen med mere
end 1000 af dine kolleger og konkurrenter og opleve dem klappe af dine film, siger Kim Boisen efter han netop er kommet ud fra den første shortlistevisning, hvor Interflora filmene klarede sig ganske flot og som de eneste modtog klapsalver.
Robert/Boisen havde indsendt fire Interflora-film. Tre af dem nåede shortlisten, men kun to af dem blev præmieret med den første guld-løve til Danmark i fire år.
Tekstforfatter bag de vindende film er Joachim Nielsen, som i går aften blev fløjet ind til Cannes for at være med til prisuddelingen i aften.
Sidste gang Danmark fik en guld-løve var i 96’, hvor Leo Burnetts modtog en guld-løve for en Dyrup-film.
Sidste år var der ingen løver til Danmark, så dette års guld er en stor sensation. Specielt da Danmark i 90’erne kun vandt to guld. I er Danmark også det eneste land i Skandinavien som vinder en af de 24 guld løver. Der bliver uddelt 71 løver i alt. Udover de 24 i guld er der 19 i sølv og 27 i bronze og endelig Grand Prix-løven.
pia/jür
Michael Robert Nielsen (tv) og Kim Boisen får en guld-løve for to af deres Interflora-film. Tekstforfatter bag de vindende film er Joachim Nielsen, som i går aften blev fløjet ind til Cannes for at være med til prisuddelingen i aften.