Online auktionshuset eBay Danmark, der står bag de to brands Den Blå Avis og Bilbasen, kunne i sidste uge fortælle, at man havde valgt PHD som nyt mediabureau – og nu kan man så også berette, at der er valgt nyt kreativt bureau.
Valget er faldet på Robert/Boisen & Like-minded, og det er adm. direktør Kim Boisen i sagens natur godt tilfreds med:
– eBay er en af verdens måske mest innovative virksomheder. De har ekstremt høje ambitioner for det danske marked, og en dansk organisation, som tydeligt har tilkendegivet, at de ønsker anderledes løsninger, der bliver lagt mærke til. Det er en fantastisk spændende udfordring, som vi glæder os til at tage op, siger han.
Hos eBay Danmark skitserer Head of Marketing, Nikolaj Gjeding Larsen, nogle af årsagerne til, at valget faldt på Robert/Boisen & Like-minded:
– De deler vores tænkning og har vist stærk strategisk indsigt. Og så har de evnen til at levere stærke, kreative løsninger, der fungerer på tværs af medier og kanaler.
Processen med eBay Danmarks bureauvalg har været styret af Hestbæk Consult via www.adstrument.com, og ud over det vindende bureau var også DDB Danmark og Halbye Kaag JWT i spil i finalen.
Og ifølge Dan Hestbæk, der er Managing Director i Hestbæk Consult, leverede alle tre bureauer et højt kvalitetsniveau i forhold til de områder, de er blevet testet på.