Lige så snart de sidste og godt slidte ØMU-valgplakater ryger ned fra lygtepælene, kommer de nye ja/nej valgplakater fra Rådet for Større Færdselssikkerhed op og hænge.
– Kampagnen er selvfølgelig inspireret af ØMU-kampagnen, og bygger på de samme klichéer, men her er der kun et parti, nemlig “Tag toppen af farten“, siger kreativ direktør Mogens Damgaard fra Raffinaderiet, der er sikker på at valgplakaterne både vil vække opmærksomhed og forundring så kort tid efter ØMU-valget. Strategien er at gøre opmærksom på, hvor fatale de 5-8 ekstra km/timen kan blive – de få, men ekstra kilometer, som de fleste kører for stærkt i byerne – når vi bare følger strømmen og tænker “at det går jo nok“.
– Men det gør det altså bare ikke, for få kilometer for stærkt kan være katastrofalt, og det er det enkle budskab kampagnen har, fortæller projektleder Anders Fischer.
MAN Må IKKE SKRæMME FOLK
8 forskellige ja/nej plakater vil præge hele landet fra den 5. oktober og tre uger frem. Plakaterne vil blive understøttet af radio-spots, så målgruppen får budskabet ind, direkte i kørselssituationen. Der er også udarbejdet to annoncer, som vil blive kørt i de landsdækkende og lokale aviser. Den ene annonce siger “Nej“ til 58, og den anden “Ja“ til max. 50, med et skema der viser de tørre facts.
– Skemaet viser, hvor stor fart du rammer med, hvis du kører op til 13 km. for stærkt, siger Anders Fischer, og påpeger at kampagnen er en sjov kampagne, netop fordi den følger lige i kølvandet på ØMU-kampagnen, men kampagnen er ikke forsjov, for det bryder folk sig ikke om.
– Det er en balancegang, for det her er et alvorligt tema, derfor må det ikke fremstå som “sjovt“, på den anden side er det udansk at lave skræmmekampagner, for der er en dansk tradition for at sige “at man må ikke skræmme folk“, tilføjer Mogens Damgaard.
Kampagnen der, ifølge Mogens Damgaard, er lavet uden de store bagtanker, vil med 10.000 plakater, samt med bannere med teksten “Meningsmåling“ og fartmålere, opsat på udvalgte steder, blive meget synlig i bybilledet.
– Det er let at stemme i Fartvalg 2000, man løfter bare højre fod en lille smule fra speederen, og på eksisterende fartmålere rundt omkring vil der så stå “Dit valg“, der viser din fart – og altså dit valg.
(Illustration på Niels mail – Vælg “Ja“)