Selvom det fra i dag er lovligt at sælge øl og vand på dåse, så vil der i praksis gå et stykke tid, før dåserne for alvor vil byde plastic- og glasemballage konkurrence. Først omkring den 1. juni begynder markedsføringen, og først da vil forbrugerne kunne købe dåseøl og -vand i supermarkederne.
Det skyldes, at bryggerierne og dagligvarehandlen har indgået en aftale om at vente, indtil det danske retursystem er moderniseret til også at modtage dåser. Det vil tage omkring et halvt år og koste en kvart milliard kroner. Omkring 2000 butikker skal have omstillet deres flaskeautomater til også at tage imod dåser, så de kan indsamles og genanvendes på en miljømæssigt forsvarlig måde.
Det kommer til at koste halvanden krone i pant, når man køber en øl eller en sodavand i Danmark – uanset om drikken er på dåse eller i flaske af glas eller plast.