TBWA har for 3. år i træk vundet udbuddet på Sundhedsstyrelsens ”Uge 40”-kampagne, der starter i dag. Hvor fokus de to tidligere år har været de unge med ”Stop før 5” kampagnen, hæves aldersgrænsen i år med fokus på det store, brede overforbrug af hverdags-alkohol med kampagne-missionen: ”Sæt proppen i og lad dit lys brænde længere.”
Der er blevet sagt og ment meget om alkohol igennem tiden. Ikke mindst fra Sundhedsstyrelsens side. Grænser sænkes, nye anbefalinger og trusler om alvorlige sygdomme. Men danskerne drikker stadig alt for meget.
Ny viden omkring alkohol og kræft har givet Sundhedsstyrelsen og Uge 40-kampagnen en ret kedelig relevans. Undersøgelser viser nemlig, at risikoen for kræft, er direkte relateret til den mængde alkohol, vi indtager.
– Det er så vigtigt et budskab, og det er blevet en hjertesag for os, der har været involveret i projektet. Blodpropper og skrumpelever som konsekvenser af alkohol har vi kendt til længe. Men at man nu kan gå så benhårdt på et kræft-budskab, gør at man ikke længere kan sætte sig på hænderne, tage nej-hatten på og trække livsnyder kortet. Det her skal simpelthen tages alvorligt, siger Frank Hansen, Account Director hos TBWA.
Uagtet de gode intentioner er det i udgangspunktet op ad bakke at være offentlig kommunikator.
– Det er meget oppe i tiden at stille sig i lejren af tvivlere af sundhedskampagner og skræmmekampagner. ”Vi er blevet immune overfor råd og anbefalinger,” lyder det. Så er det 6 om dagen (eller var det 7?). Så skal vi bevæge os minimum 30 minutter. Så skal vi vaske tøjet inden brug og så skal i øvrigt spare på strømmen, mens vi gør det. Vi er ikke særlig modtagelige overfor budskaber der begrænser vores livsførelse, tilføjer Annette Flinck, Strategic Director. Hun fortsætter:
– Skal vi ændre adfærd, er vi nødt til at tale konsekvenser og seriøsitet uden at ramme direkte ind i bullshit-filtret. Vi skal tale til både hjertet og fornuften. Vi skal gøre det svært for danskerne at gemme sig bag en statistik eller en genstandsgrænse.
– Vi har skabt en kampagne der skal forene myrekryb, rationel argumentation og emotionel forførelse. Kampagnen læner sig op ad stærke konnotationer til kræft, hygge, og ikke mindst lysets stærke symbolværdi i forhold til livet, siger AD’er Michael Andersen.
– Målsætningen er klar, og ambitiøs: Vi skal starte en folkelig bevægelse. Fra rosé-hyggerne til weekend-sjus’erne. Vi går væk fra smagsdommeri og grænseværdier, men giver danskerne en anledning til at samles om en fælles sag, som man ikke kan sige nej til. I stedet for at snakke grænser som tal, skal vi have folk til at reflektere over, hvor meget de egentlig drikker, og hvilke konsekvenser det medfører. Derefter give dem en enkel måde at handle på, der ikke nødvendigvis betyder, at hele deres liv skal lægges om. Derfor har vi sammen med Sundhedsstyrelsen, besluttet at gøre torsdag d. 13. oktober til en ”Sæt Proppen i”-dag, hvor man bare én enkelt dag kan stoppe op og vælge alkohol fra, slutter Annette Flinck.
Ambitionen er at gøre denne dag til en årligt tilbagevendende begivenhed.
Kampagnen starter i dag og løber til og med uge 41.
Se kampagnen
her.