Luftfartsselskab SAS har nu sat virkelig turbo på reklamemarkedet. I et generelt stabilt marked, har SAS i den seneste fire-ugers periode brugt 20.246 pct. mere end samme periode sidste år, viser Markedsførings AnnonceindeX (MAX), der produceres på basis af tal fra Gallup Adfacts. I sidste udgave af Markedsføring lå stigningstakten på 12.562 pct.
Den stigning medfører alene en stigning i forbruget år-til-dato på syv procentpoint, således at selskabet nu ligger en procent over sidste år. Det er resultatet af et forbrug på over 2 mio. kr. alene i uge 34. I modsætning til, hvad man måske kunne forvente, så er det ikke tv-reklamerne, der skildrer, at “It’s almost like home“, der trækker læsset. I forhold til sidste år, er tv-forbruget næsten halveret til nu 28 pct. Resten ligger på print. Dagblade udgør ca. 16 mio. kr. af et samlet forbrug på ca. 22,5 mio. kr.
SAS hører til de få lyspunkter i et marked, som generelt holder sig meget stabilt i forhold til sidste år. Forbruget stiger godt nok støt og roligt fra et lavpunkt i uge 29 på ca. 90 mio. kr. til ca. 154 mio. i uge 34, men det er helt i overensstemmelse med sidste år.
Et andet af lyspunkterne finder man hos Tulip, som dog har sat stigningstakten lidt ned. I den seneste 4-ugers periode har selskabet brugt 6.388 pct. mere. I sidste uge lød stigningen på 11.640 pct.. Det er dog stadig et forbrug i uge 34 på godt halvanden mio. kr., som bringer år-til-dato op med 19 procentpoint. I Tulips tilfælde er det tv-kampagnerne for marineret kylling samt Pålægger med Keith Floyd og Ida Davidsen, der trækker hele læsset.
Herudover er Compaq Computers, Cadiso og Silvan flittige på reklamefronten.
Blandt brancherne har Finans sat tempoet lidt ned. Det skyldes først og fremmest Den Danske Bank, som ellers har været flittig hele sommeren. Realkredit Danmark og BRF Kredit trækker op, men samlet falder Finans-gruppens år-til-dato niveau med 4 procentpoint. Den udvikling er dog højst sandsynlig midlertidig. Godt nok er Basisbank ikke med i indexet, men internet-slagsmålet mellem bankerne skal nok få gang i reklamekanonerne i den kommende tid.
Dagligvarehandel er en gruppe, der er tilbageholdende i øjeblikket. Dansk Supermarkeds Søren Gericke kampagne trækker voldsomt op, men kan ikke forhindre, at der i øjeblikket er pil ned på forbruget. Kæder som SuperBrugsen, OBS, Fakta, SuperBest og Aldi ligger alle under samme niveau sidste år, mens Kvickly er lidt mere tilbageholdende med den store kampagne, der blev lanceret ved indgangen til i år, og som har bragt kæden op bladnt de 10 største annoncører i Danmark i 1. halvår.