SAS havde allerede tabt 4,9 milliarder på ejerskabet af Spanair, og med det spanske luftfartsselskabs konkursbegæring sent fredag aften, påføres SAS et yderligere tab på 1,4 milliarder kroner.
Tabet påvirker ikke driften af SAS, men aktionærerne kan nu se frem til endnu et årsregnskab med underskud.
Sent fredag indgav Spanair konkursbegæring. Dermed standsede det spanske luftfartsselskab alle flyvninger, hvilket efterlod i tusindevis af passagerer uden flyforbindelse og med ubrugelige billetter. I det hele taget kommer konkursbegæringen ubelejligt, ikke mindst for SAS, der ellers havde håbet, at det spanske mareridt snart var overstået.
SAS kæmper fortsat med at nedbringe omkostningerne og står midt i implementeringen af den nye strategi 4Excellence, hvor man satser på fire nye kerneområder i form af Commercial Excellence, Sales Excellence, Operationel Excellence og People Excellence. Umiddelbart efter konkursbegæringen fra Spanair udsendte SAS en såkaldt “Profit warning”, hvor ledelsen meddelte, at SAS nedskriver yderligere 1,7 milliarder svenske kroner – godt 1,4 milliarder danske kroner – på Spanair. Det meste af tabet er dog af regnskabsmæssig karakter, men likviditeten i SAS påvirkes dog negativt med 200-300 millioner svenske kroner.
SAS ejer i dag godt 10,9 % af Spanair, men den aktiepost er allerede nedskrevet til 0 kroner. De nye tab opstår ved afskrivninger på lån og tilgodehavender til det spanske selskab, oplyser Sture Stølen, der er Head of SAS Group Investor Relations, til check-in.dk