Efter juni måneds radio-auktion over P5 og P6, hvor Sky og hollandske Talpa løb med frekvenserne har Clear Channel besluttet sig at trække sig fra det danske radio-marked. Selskabet har derfor solgt alle sine aktiviteter til SBS Radio, der bl.a. repræsenterer Voice og Pop FM.
SBS har samtidig købt Radio 1 i Norge, der ejedes af Norsk Aller og Clear Channel.
Med købet styrker SBS sig væsentligt på det danske marked, og lægger op til en hård duel med Sky, som senere på året går i luften med den nye landsdækkende P5 frekvens. Eric Hansen, der er senior vice president for SBS Broadcasting S.A. varsler da også yderligere alliancer/opkøb med henblik på at udbygge landsdækningen. Efter handlen kan selskabet nu tilbyde en dækning på 66 pct. – men dog koncentreret om de vigtigste markeder i form af de større byer.
Selvom Sky umiddelbart vil få en bedre sammenhængende frekvens, så lægger SBS-handlen op til en konsolidering af markedet og en intensiv konkurrence. Samtidig får eventuelle danske aktører i form af f.eks. Berlingske-koncernen endnu vanskeligere ved at finde en plads på markedet. fin