DDBs tidligere topchef, Søren Kyllebæk slår nu sine folder i modeverdenen, hvor han er adm. dir. for og medejer af Baum und Pferdgarten. Men nu skal han så igen til at spille en rolle i reklamebranchen. Han er indtrådt som bestyrelsesformand for Scanad Udviklingsbureau.
– Jeg har selvfølgelig tænkt noget over, om jeg skulle gøre det. Min drivkraft er, om tingene er i udvikling og i vækst, og Scanad har en meget interessant strategiplan, hvor jeg mener, jeg kan bidrage med noget, siger Søren Kyllebæk.
Hverken han eller Robert Rasmussen ønsker at gå i detaljer på nuværende tidspunkt med, hvad der skal ske.
Scanad har solgt nogle selskaber fra, og derfor har man nedsat aktiekapitalen. Det fremgår af en meddelelse til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, at der er udbetalt 6,832 mio. kr. til aktionærerne.
– Baggrunden er, at vi efter frasalget af to selskaber havde en aktiekapital, der var alt for stor i forhold til bureauets størrelse, siger adm. dir. Robert Rasmussen. fin